Hediye için yaptığı beşik geçim kaynağı oldu

Derinkuyu ilçesinde römork tamiri yapan usta, yeğeni için eski tarz ahşap beşik almak istedi. Ancak aradığı hiçbir yerde bulamayınca kendi atölyesinde bir adet üretti. Çevresindekilerin, talebi üzerine de geleneksel beşik üretimine başladı. Yavuz Kabak şimdi hem römork tamir ediyor hem de beşik üretiyor.

Hediye için yaptığı beşik geçim kaynağı oldu

Derinkuyu ilçesindeki atölyesinde römork tamirciliği yapan Yavuz Kabak, yeni doğan yeğeni için Anadolu'da geçmişte yaygın olarak kullanılan ahşap beşik almak istedi. Geleneksel eski tarz beşiğin piyasada satılmadığını öğrenen Kabak, bunu yeğeni için kendisi yapmaya karar verdi.

Tamamen el işçiliğiyle yaptığı beşiğin talep görmesi üzerine üretimi sürdüren Kabak, sanayi sitesindeki atölyesinde bir taraftan tamirat işini sürdürürken, kalan vakitlerde ise torna makinesini gürgen ağacına şekil vererek beşik üretiminde kullanıyor.

Kabak, geleneksel yöntemlerle birbirine geçmeli ürettiği 85 parçayı, çivi kullanmadan monte ederek ürettiği bir beşiği ortalama 4 günde tamamlıyor.

Modern beşiklerin pek kullanışlı olmadığını savunan Kabak, yeni dünyaya gelen yeğeni için geleneksel beşikten aradıklarını, bulamayınca kardeşi ile üretimine başladıklarını anlattı.

Geleneksel beşik yapımının ustalık gerektiren bir çalışma olduğunu ifade eden Kabak, "Yeğenim doğduğunda, bu beşikten aradık ama bulamadık. Modern beşikler genelde yatak odasında kullanılıyor, başka odaya taşıyamıyorsun ama bu beşik istediğin yere taşınır, araziye dahi gider." dedi.

Diğerlerine göre geleneksel beşiklerin daha dayanıklı olduğunu, talep olması durumunda üretimlerini artırmayı hedeflediklerini belirten Kabak, "Yeğenim için aradığım geleneksel beşiğin üretimine Türkiye'nin hiçbir yerinde rastlamadım. Atölyede üretime başlayınca bu alanda sektörün tek temsilcisi oldum." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2019, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER