Öğretmeninin hayalini öğrencileriyle gerçekleştiriyor

Nevşehir´in Derinkuyu ilçesinde ücretli resim öğretmeni olarak görev yapan Selçuk Bayram, çocukluğundaki öğretmeninin renkli okul duvarları hayalini, öğrencileriyle gerçekleştiriyor.

Öğretmeninin hayalini öğrencileriyle gerçekleştiriyor

İlçe ve bağlı beldelerde görev yaptığı beş ayrı okulda görsel sanatlar konusunda yetenekli öğrencileri keşfetmek amacıyla "Minik Ressamlar, Büyük Resimler Yapar" Projesi başlatan Bayram, okulların dış duvarlarını manzara resimleriyle güzelleştiriyor.

Öğrencilerin resme olan ilgisini artırmak amacıyla atölye çalışmalarının yanı sıra gönüllü olarak dış mekan çalışması yapan Bayram, eğitim yuvalarını öğrencilerin ilgi duyduğu yaşam alanı haline getirebilmek için renklendiriyor.

Bayram, atölye çalışmalarında ünlü ressamların bilinen tablolarını öğrencilerinin tuval üzerine uygulamasını sağlarken, sosyal etkinlik kapsamında ise okulun dış duvarına kendi çizdiği resimleri öğrencileri ile el ele vererek boyuyor.

Bayram, yaptığı açıklamada, uzun yıllardır hayalini kurduğu projeyi, ücretli öğretmen olarak görev yaptığı son bir yıl içinde ortaya koymanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.

1990´lı yıllarda ilkokuldayken kendisine ders veren resim öğretmeninin okul duvarlarını renklendirmeyi düşündüğünü ancak imkanların kısıtlı olması nedeniyle bunu gerçekleştiremediklerini anlatan Bayram, "Öğretmenimin hayalini gerçekleştirmek bana nasip oldu, çok mutluyum." dedi.

Bayram, atölye ve dış mekan çalışmalarının çocukların gizli kalmış yeteneklerinin ortaya çıkarılmasını ve öğrencilerin bu konuda kendine güvenmelerini sağladığını ifade etti.

Bayram, şunları söyledi:

"Ücretli öğretmenlik yaptığım okullar ile bazı talepte bulunan okullarda gönüllü olarak okul duvarlarını boyuyorum. Bu çalışmalar öğrencileri olumlu yönde etkiledi. Görsel sanatlarda toplum olarak yeterli olmadığımızı düşünüyordum, bu nedenle bir proje geliştirdik ve öğrencilerimizle duvarları renklendiriyoruz. Yetenekli öğrencilerimiz var, onlar da resim öğretmeni ve ressam olmak istediğini söylemeye başladı. Bu çalışma yeteneklilerin keşfi için çok iyi oldu. Tanınmış ressamların yaptığı resimleri yeniden çizmeye çalışıyorlar. Ben öğrenciyken öğretmenimizin böyle bir düşüncesi vardı ama o zamanlar imkanlar kısıtlıydı, yapamadı. Şimdi ben farklı okullarda bunu hayata geçiriyorum. Malzeme temininde, öğretmen arkadaşlarımız ve halk destek sağlıyor ve ortaya çok güzel şeyler çıkarabiliyoruz."

"Okulumu artık daha çok seviyorum"

15 Temmuz Şehitleri İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Nadir Nejat Varol da ileride resim öğretmeni olmak istediğini belirterek, atölye ve boyama çalışmalarına katılmaya başlamasıyla, okula gelme konusunda isteğinin arttığını söyledi.

Varol, "Resim konusunda daha iyi olabilmemiz için sosyal etkinlikler yapıyoruz. Hayal dünyamız genişliyor. Daha önce ben okuldan kaçardım, bu çalışmalara başlayınca okulumu çok sevmeye başladım. Öğretmenimize yardım ederek okulumuzu güzelleştiriyoruz." diye konuştu.

Aynı okulun öğrencilerinden Hira Nur ise okula başlamadan önce de resme ilgisi olduğunu, fırça ve boya ile uğraşmaktan keyif aldığını aktardı.

Nur, "Okul öncesinde de severek resim yapıyordum. Bu etkinliklerle resim yapmayı öğreniyorum, önce nasıl yapacağımı tasarlıyorum sonra yavaş yavaş çizimleri ve boyamayı yapıyorum. Okulumuzun resimlerle güzel olduğunu görünce evimin bahçesine de benzerlerini uygulamayı hayal ediyorum." dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93