Altınyıldız Fen Lisesi öğrencileri TÜBİTAK bölge 1.si oldu

Altınyıldız TÜBİTAK yarışmalarında Nevşehir´in gururu oldu.

Altınyıldız Fen Lisesi öğrencileri TÜBİTAK bölge 1.si oldu

 

Yapılan açıklama şu şekilde: Özel Altınyıldız Fen Lisesi öğrencileri Ergün Ceylan ve Dorukan Kılınç tarafından hazırlanan Biyoloji Projesi, Kayseri İlinde 49.su düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri arası Araştırma Projeleri Yarışmasında Bölge 1.si seçilerek Mayıs ayı içerisinde Antalya´da yapılacak olan Türkiye Finallerine katılacaktır.

Bu yıl 49.su düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Kayseri´de 12-15 Mart 2018 tarihleri arasında yapıldı. Nevşehir´den Türkiye Finallerine katılmaya hak kazanan tek proje Altınyıldız Koleji Fen Lisesi öğrencilerine aittir.

Türkiye geneli 16000´i aşkın başvurunun yapıldığı projelerden 1200´nün 12 bölgede sergilendiği bu etkinlikte Altınyıldız Koleji öğrencileri Kayseri Bölgesinde üstün başarı göstererek Bölge 1.liği elde etmişlerdir.

Bu yarışma 12 branşta yapılmakta ve 3 aşamadan oluşmaktadır.

1.Aşamada çeşitli üniversitelerden seçilen Doçent Doktor ve Profesör Doktor olmak üzere alanında uzman 3´er kişilik jüri tarafından başvurular değerlendirip, bölge sergisinde sergilenmeye değer projeleri davet etmektedirler.

2.Aşamada bölge sergisinde, jüriler stand başlarında projeleri görüp tek tek öğrencilerle mülakat yaparak bölge 1.lerini seçmektedir.

3.Aşama ise Türkiye Finalleri Sergisi olup, her bölgeden sadece 1.lerin katılacağı ve bu yıl Mayıs ayı içerisinde Antalya´da yapılacak Türkiye Finalleridir.

Altınyıldız Koleji Fen Lisesi öğrencileri üç ay boyunca yoğun bir tempoyla çalışarak projelerini hazırlamışlardır.

2011 TÜBİTAK Türkiye 1.liği ile başlayan Altınyıldız Koleji TÜBİTAK serüveni günümüze kadar geçen 6 yılda bir çok kez bölge birincilikleri ve Türkiye Finalistliği derecelerini elde etmişlerdir.

Kayseri ilinde 15 Mart´ta yapılan ödül törenine Erciyes Üniversitesi Rektörü başta olmak üzere, bölgedeki illerin İl Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri, Üniversitede bulunan Akademisyenler, Özel Altınyıldız Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Ragıp Özaltın ve Okul Genel Müdürü Serhat İğdeci´de  katılmıştır.

Başta Proje Danışmanı ve Okul Müdürü Özkan Kılınç olmak üzere öğrencilerimiz Ergün Ceylan ve Dorukan Kılınç´a okulumuza ve Nevşehir´e kazandırdıkları  İç Anadolu Bölge 1.liği  için teşekkür ederiz.

Mayıs ayında Antalya´da yapılacak olan TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Arası Araştırma Projleri Yarışması Türkiye Finallerinde üstün başarılar dileriz.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER