Minik adımlar okula projesiyle sürüyor

Nevşehir Kadın Deneği'nin yazmış olduğu Minik Adımlar Okula Yürüyor Projesi doğrultusunda 30 Ağustos İlkokulunda 3 gün süreyle eğitim ve çalıştay yapıldı. Projenin Katılımcısı oldukça yoğundu. Projenin onur konuğu ve proje başlandığından bugüne kadar desteğini esirgemeyen Nevşehir Valisi İlhami Aktaş’ın eşi Songül Aktaş idi.

Minik adımlar okula projesiyle sürüyor

Proje kalıtımcılarına, yemek ikramı ve kırtasiye paket hediyeleri verildi.

Katılımcılarla çalıştay yapılarak birçok sorun ve çocukları hakkında bilgiler verdiler. Katılımcılar çocuklarını kendileri anlattı. Proje Eğitimcisi Nevşehir Kadın Derneği yönetiminde olan proje danışmanı Hazal Atlı ve Nevşehir Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Rahşan Kolutek tarafından verildi. Projenin Konusunu Proje Koordinatörü Ve Nevşehir Kadın Derneği Başkanı Makbule Atlı kısaca anlattı.

Atlı, “Kadınların ve kız çocuklarının ekonomik, sosyal, bireysel, kültürel, yasal, toplumsal ve politik anlamda anne ve babanın çocuklarını okul öncesi okula göndermeleri için eğitimli olmalarına katkıda bulunmak. Anne ve babanın çocukları arasındaki iletişim zemini oluşturmak. Kadınları ve kız çocuklarını eğitim, sağlık, çevre ve yasal haklar gibi konularda bilinçlendirmek, okul öncesi eğitimin önemini anlatmak. Kadının eğitimi, yaşam kalitesi çocuk yetiştirme gibi konularda eğitimleri vermektir. Kadın, toplum, aile, birey ve çevre bilincini geliştirmektir. Kadınları insan hakları konusunda bilinçlendirmektir. Okul öncesine giden çocuklardaki dil, sosyal, duygusal gelişimi, fiziksel ve beyin gelişimi değişiklikleri konusunda kadınlarımıza eğitim vermektir. Okul öncesi çocukların okula gönderilmesi için alileri bilgilendirme projemside Nevşehir mahallelerindeki okullarda ve ilçelerde eğitim amaçlı proje içişleri Bakanlığı tarafından desteklendi. Aileleri bilgilendirmek sorunlarını aza indirmektir. Geleceğe Bilinçli Sağlıklı gençler olmasını sağlamaktır. Valilik ve diğer kurumlarla yerel kaynaklardan destek alarak ortak çalışmalar yapmaktadır. Yerelde basınla işbirliği yaparak lobiciliğe önem vermektedir. Yazmış olduğumuz projelerde birçok Ailelere kurum katılımcılarına eğitim verdik. Yurt içi Dışı katıldığımız toplantılarda İlimiz, ilçelerin sorunlarını dile getirdik projeler yazdık ve toplantılarda paylaştık. Birinci sınıfa başlayan okul öncesi eğitim alan çocuklar daha çalışkan ve Okul öncesine gönderilmeyen çocuklar ise kalem tutmayı dahi bilmemektedirler. Bu nedenle okul öncesine gönderilen çocuklar okul öncesine gönderilmeyen çocuklar arasında çok büyük fark ve sene kaybı olmakta her ne kadar devlet çocuklarınızı okul öncesine gönderin şartını koysalar da ailelerde çocuklarımız çok küçük okulda ezilir zihniyetini taşmaktalar. Biz bu proje ile bu ailelere eğitimin ailede verildiğini ve okula gönderilen çocuklara en büyük destek aileden geleceği eğitimcilerimize destek verecek kişiler de aileler olacağını eğitimle anlatmak daha bilgili aile olmalarını sağlamaktır.  Projemiz 12 ay boyunca devam edecektir” dedi.

MHA

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2018, 12:11
banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER