Nevşehir BİLSEM bir ilki gerçekleştirdi

Nevşehir Halil İncekara Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Ahmet Emre Ergin TUBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları çağrısı kapsamında ‘Güzel Atlar Ülkesinde Doğaya Bilimsel ve Kültürel Bir Yolculuk’ isimli projenin bu alanında ilimizde yapılan ilk proje niteliğini taşıdığını söyledi.

Nevşehir BİLSEM bir ilki gerçekleştirdi

Proje, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Nevşehir Halil İncekara Bilim ve Sanat Merkezi, Gazi Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Kapadokya Teknoloji Transfer Ofisinin iş birliğinde gerçekleştirildi.

TÜBİTAK 4004 kapsamında uygulanan projede, Nevşehir’de öğrenim gören 37 ortaokul öğrencisi 16-22 Haziran tarihleri arasında; doğayı koruma, canlılar, ekoloji, gökyüzü gözlemleri, yön bulma, doğa ve müze gezileri, gıdaların saklanması ve korunması, Kapadokya’nın tarihi ve coğrafik yapısının yer aldığı 23 farklı etkinlikle doğa eğitimlerini tamamladı.

Milli Eğitim Bakanlığının 2023 hedefleri ışığında; sanal gerçeklik uygulamalarının yanı sıra çevre gezileri ve saha çalışmaları, gözlem, deneysel çalışmalar, işbirlikçi grup çalışmaları, sanatsal ve içeriği oyunlarla anlatan çalışmalara yer verildi.

Proje çalışmasında görev alan uzman ve eğitmenler, proje sonrasında da Nevşehir Halil İncekara Bilim ve Sanat Merkezi öğrenci projelerinin geliştirilmesinde, okul dışı öğrenme ortamlarında gerçekleştirilecek öğrenme-öğretme faaliyetlerinde, atölye çalışmalarının yapılmasında desteklerine devam edecekler.

Nevşehir Halil İncekara Bilim ve Sanat Merkezi tarafından proje sürecinde desteğini esirgemeyen Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir’e, başta proje mimarı öğretmen Mahbup Ela Yalçın ve merkez personeline ayrıca destekleri için Prof. Dr. Tahir Atıcı, Prof. Dr. Şahlan Öztürk ve Doç. Dr. Uygar Kanlı’ya teşekkür edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-auto-ads-0.1.js">