Online eğitimde Altınyıldız farkı

Milli Eğitim Bakanlığı Kalite Beratlı, Avrupa Dil Ödüllü ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından Okulum Temiz Belgesini almaya hak kazanan ilk okul olan Nevşehir’in eğitimdeki gururu Altınyıldız İlköğretim Kurumu uzaktan interaktif eğitim ve online canlı ders yayınlarıyla farkını bir kez daha ortaya koydu.

Online eğitimde Altınyıldız farkı

Konu ile ilgili yöneltilen soruları cevaplayan Altınyıldız İlköğretim Kurumu Müdürü Mehmet Eravcı, “En kısa zamanda bütün insanlığın bu süreçten en az zararla çıkmasını temenni ediyor; öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize sağlıklı günler diliyor, birlikte başaracağımıza inanıyoruz.” dedi.

Altınyıldız İlköğretim Kurumu Müdürü Mehmet Eravcı’ya konu ile ilgili yöneltilen soru ve cevaplar şu şekilde:

Okulunuzda yapılan online canlı ders sisteminizde önceliğiniz nedir?

Online canlı derslerde önceliğimiz öğrencilerimizin eğitimden uzak kalmaması, öğretmenlerimizin çocuklarımızla iletişim halinde olarak onlara dokunmalarını sağlamak, öğrencilerimizin arkadaşlarıyla görüşerek sağlıklı bir şekilde sosyal hayatını devam ettirebilmek, çocuklarımızın psikolojilerini pozitif yönde etkileyebilmektir.

Okulunuzda yapılan online sisteminizde canlı ders içeriklerinden bahseder misiniz?

Okulumuzda online canlı derslerimiz için Kurumumuz için özel olarak hazırlanmış serverlar hiçbir güvenlik açığı bulunmamakta olup, Microsoft Teams üzerinden derslerimizin tamamı sınıf bazlı yapılmaktadır. İlkokullarımızda Günde 6 saat, Ortaokullarımızda ise günde 8 saat online canlı ders yapılmaktadır. Öğrencilerimizin fiziksel sağlıklarını da düşündüğümüz online ders programlarımızda tüm öğrencilerimiz derslerine sabah sporu ile başlamaktadır.

Öğrencilerimizi her sabah yaptığımız online ödev takip saati ile takip etmekteyiz. Bununla birlikte  Temel derslerimize ilave olarak öğrencilerimizin sosyal gelişimlerini de ön planda tutmak için yetenek derslerimiz(Origami, Müzik, Akıl Oyunları, Kodlama Stem, Drama ,Deney) de ilkokul sınıflarımızda ve ortaokul 5. ve 6.sınıflarımızda devam etmektedir. Bireysel çalışmalarımızda ise öğrencilerimiz için online özel saat uygulaması ile bireysel eksiklikleri gidermekteyiz. Ayrıca öğrencilerimize yapılan soru çözüm saatleri ile çözemedikleri soruları öğretmenlerimiz çözüyor ve konu tekrarları yapıyoruz.

Okulunuzda öğrenciler için bu dönemde önemli olan rehberlik faaliyeti olarak neler yapılmaktadır?

Tüm şubelere haftalık online rehberlik ders saati uygulanmakta olup bir plan çerçevesinde derslerimiz devam etmektedir. Buna ek olarak velilerimiz öğrencilerimizin bireysel Rehberlik ihtiyacını belirtikleri durumda Rehberlik servisimiz öğrencimiz için birebir online görüşme randevusu oluşturmakta ve görüşmelerini yapmaktadırlar.

Öğrencilerinizden derslere devamsızlık yapan var mı ya da bununla ilgili bir tedbiriniz var mı?

Derslerin işlenişinin verimliliği bakımından öğrencilerimizin devamsızlık yapmaması bizim için önemlidir. İlkokul ve ortaokul kadememizde her sınıfın her dersinin ardından yoklamalar alınmakta ve veliler için bilgilendirme yapılmaktadır. Ayrıca sınıf öğretmenlerimiz ve Rehberlik servisimiz tarafından ders sonunda izinsiz devamsızlık yapan öğrencilerin velileri aranmakta ve bilgi verilmektedir.

Sayın Eravcı söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Altınyıldız İlköğretim Kurumunu yükselten, yücelten ve bu sıkıntılı süreçte uzaktan eğitim sürecinde hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, toplantılara ve eğitimlere katılan şuanda da canlı dersleri devam ettiren saygıdeğer öğretmenlerimize, derslerine özenle katılan öğrencilerimize teşekkür ederim. Altınyıldız İlköğretim Kurumu olarak en kısa zamanda bütün insanlığın bu süreçten en az zararla çıkmasını temenni ediyor; öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize sağlıklı günler diliyor ve birlikte başaracağımıza inanıyoruz.

Altınyıldız İlköğretim Kurumu Müdürü Mehmet Eravcı ’ya bu değerli röportajdan dolayı ve Nevşehir eğitimine katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER