Memur maaşı temmuz ayında yüzde 1,36 eridi

Türkiye İstatistik Kurumu, Temmuz 2019 enflasyon oranını yüzde 1,36 olarak açıkladı. Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilcisi Turgay Çetin, Temmuz ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Memur maaşı temmuz ayında yüzde 1,36 eridi

Memur maaşlarının Temmuz ayında yüzde 1,36 oranında eridiğine değinen Çetin, “Artık enflasyona endeksli maaş zamlarından kurtulmalıyız.” dedi.

Çetin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Temmuz ayında memur maaşlarına yüzde 5 zam yapılmıştı. Temmuz enflasyonu ise yüzde 1,36 olarak açıklandı. Böylece Haziran ayında yıllık yüzde 15,72 olan enflasyon oranı Temmuz ayında yüzde 16,65’e yükseldi. Yani memura verilen ikinci altı aylık zam olan yüzde 5’in, yüzde 1,36’sı daha ilk aydan erimiş oldu. Memurun elinde 2019’un kalan altı aylık bölümü için yüzde 3,35 zam kaldı.

TÜFE’de bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda ve alkolsüz içeceklerdeki artış yüzde 18,21, konut harcamalarındaki artış ise yüzde 16,05 oldu. Bu durumda vaz geçilmez harcama grubu olan gıda ve barınma harcamaları, memurun cebini adeta yangın yerine çevirdi. Buradan yola çıkarak memura verilen cüzi zammın yetmeyeceği ve maaşların bu yıl da eriyeceği daha ilk aydan anlaşıldı.

Reel veriler göz önünde bulundurulduğunda, TCMB’nin 2020 yılı için açıkladığı enflasyon hedefi olan yüzde 8,2 oranının tutturulamayacağı ve Türkiye Kamu-Sen olarak 2020 yılı için yüzde 10+ yüzde 10 olan memur zammı talebimizin gerçekçiliği görülmektedir. Toplu sözleşme görüşmelerinin devam ettiği bu dönemde, tüm bu verilere bakılarak, artık maaş zamlarında enflasyon hedefinin temel alınmasından vaz geçilmesi ve ekonomik gerçeklere göre karar verilmesi zorunlu hale gelmiştir.

Şu anda sürmekte olan toplu sözleşme görüşmeleri bir anlamda fırsat olarak karşımızda durmaktadır. Bu gerçekler ışığında hükümetin ve yetkili konfederasyonun büyük bir sorumluluğu bulunmaktadır. Gerek mevcut enflasyon verileri, gerekse Türkiye Kamu-Sen’in teklifleri önümüzde dururken memurun yeni bir hezimetine neden olacak bir karar, bütün kamuoyu vicdanında sorgulanacaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER