Nevşehir?de 5 Araçtan 4?ünün Muayenesi Yapılmıyor

Nevşehir?de 5 Araçtan 4?ünün Muayenesi Yapılmıyor
Söz konusu traktörler, trafikte her gün binlerce kişinin hayatını tehlikeye atıyor. Ülkemizde dünya standartlarında araç muayene hizmeti vererek trafik güvenliğine büyük katkı sağlayan TÜVTÜRK, Nevşehir`deki traktörlerle ilgili çarpıcı verileri kamuoyu ile paylaştı.

Nevşehir`de trafik tescile kayıtlı 18 bine yakın traktörden 2012`de muayeneye gelmesi gerekenlerin yalnızca yüzde 20`sinin muayeneye geldiğinin belirtildiği açıklamada, kanunen yükümlü olmalarına karşın geri kalan yüzde 80`in araç muayenesi hizmeti almadığı ve 2013 yılında da aynı eğilimin devam ettiği vurgulandı.

Her yıl traktör kazalarında 300 kişi hayatını kaybediyor.
TÜVTÜRK `ün desteğiyle Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 2012 yılında düzenlenen Tarım Araçlarının Güvenli Kullanım Çalıştayı`nda açıklanan rakamlara göre, her yıl ülkemizde ortalama 2 bin 500 traktör kazası meydana geliyor ve bu kazalarda, ortalama 300 vatandaşımız hayatını kaybediyor.

EGM istatistiklerine göre traktör kazalarında karşılaşılan sürücü kusurları arasında dönüş kurallarına uymama, kavşak ve geçitlerde geçiş önceliğine uymama ve aracın hızını hava ve trafik durumuna göre ayarlamamanın geldiği görülüyor.

Traktörlerdeki ağır kusurlar kazalara sebep oluyor
İstatistiklere göre kazaların bir başka nedeni ise, traktörlerin düzenli bakımlarını ve muayenelerini yaptırmamaları.

Sürücü kusuru dışında araç kaynaklı kazalara bakıldığında yüzde 66`sının nedeni, traktörlerdeki far ve ışık donanımlardaki eksiklik, hareketli aksamlardaki kusurlar, fren ve lastik sorunları olarak belirlenmiş.

TÜVTÜRK`ten alınan bilgiye göre, bu kusurlar, araç muayene sırasında traktörlerde en çok tespit edilen ağır kusurlar ile paralellik gösteriyor.

Trafikten men edilebiliyor.
Ülkemizde kanunlara göre traktörler, trafiğe çıkmalarının ilk 3 yılından sonra 3 yılda bir muayeneye gelmek zorunda.

Muayene kaçağı traktörler, her gün trafikte binlerce sürücü ve yolcunun hayatını tehlikeye atıyor. Traktör muayenesi yaptırmamanın birçok yasal yaptırımı da bulunuyor.

Muayeneye zamanında gelmeyen araçlar, muayene ücretini, geç kaldıkları her ay için yüzde 5 fazla ödüyor. Yol kontrollerinde muayenesiz olduğu tespit edilen araçlar için trafik cezası düzenlenebiliyor ve bu araçlar trafikten men edilebiliyor.
 
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER