Nevşehir’de “İstihdam Seferberliği” toplantısı yapıldı

Nevşehir’de,  Vali İlhami Aktaş başkanlığında, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odasında (NTSO) 'İstihdam Seferberliği' toplantısı düzenlendi.

Nevşehir’de “İstihdam Seferberliği” toplantısı yapıldı

Konferans salonunda düzenlenen toplantıya, Vali İlhami Aktaş, NTSO Başkanı Arif Parmaksız, Nevşehir Ticaret Borsası (NTB) Başkanı İbrahim Salaş, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve iş insanları katıldı.

“En kapsamlı ve en uzun seferberlik”

Toplantının açılışında konuşan Vali Aktaş, İstihdam Seferberliği 2019 adıyla başlatılan seferberliğin şu ana kadar yapılan seferberlik çalışmalarının en kapsamlısı ve en uzunu olduğunu söyledi.

Bölgede turizm ve tarım sezonunun yeni başladığı dönemde istihdam seferberliğinin önemli bir adım olduğunu aktaran Vali Ataş, “Bugün belki elemana ihtiyaç olmayabilir ama 3 aylık süreyi iyi değerlendirmek gerekiyor. Devletin sağladığı destekler önemli. Şimdi elemana ihtiyaç olmayabilir ama önümüzdeki ayları ve yılları düşünmemiz lazım.” dedi.

Üretimin önemine değinen Vali Aktaş, “Ülke olarak tek şansımız üretmek. Ancak üreterek dışa bağımlılıktan kurtulabiliriz. Burada da iş adamları olarak işsiz durumda olan insanları devletin verdiği teşvikle iş sahibi yapmakta fayda var.” diye konuştu.  

“Seferberliğe destek veriyoruz”

NTSO Başkanı Parmaksız da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı İstihdam Seferberliği çağrısına Nevşehir olarak destek verdiklerini söyledi.

İstihdam seferberliği 2019 kapsamında iş dünyasına ve girişimcilere 8 farklı teşvik sunulduğunu aktaran Parmaksız, şöyle konuştu:

“Birincisi; nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İşe alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek.”

İş dünyasına çağrı

İş dünyasına seslenen Parmaksız, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca kısa çalışma ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru. Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz.

Önümüzdeki süreçte de valimiz, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz. İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız. Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Nevşehir olarak da 2018 yılında 6 bin 125 ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur. Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum. Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun. Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, burada iş var, burada aş var, burada gelecek var diyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-auto-ads-0.1.js">