Aksaray’ın il oluşu 32 bin fidan dikimi ile kutlandı

Aksaray’ın il oluşunun 32’nci yılı kutlamaları kapsamında Yeşil Doğa Derneği tarafından program düzenlendi.

Aksaray’ın il oluşu 32 bin fidan dikimi ile kutlandı

Program Aksaray Valiliği, Aksaray Belediyesi, Orman İşletme Müdürlüğü, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının (STK) desteğinde gerçekleşti.

Öğrenciler ve vatandaşların katılımı ile 32 bin fidanın toprakla buluşturulması etkinliği sağlık çalışanlarına vefa olarak oluşturulan Sağlık Ormanı için okunan duaların ardından açılış kurdelesinin kesilmesiyle başladı.

Zafer Mahallesi Orman İşletme üstü ağaçlandırma sahasında düzenlenen fidan dikim etkinliğine Aksaray Vali Yardımcısı Mustafa Duruk, Belediye Başkanı Evren Dinçer, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Gül, İl Mili Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal, Gençlik ve Spor İl Müdürü Aslan Yıldız, Orman İşletme Müdürü Abidder Yurtman, Yeşil Doğa Derneği Başkanı Abdulkadir Ay ile sendika ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlik, programa katılan protokol Halk Ozanı Hıdır Dündar ile Güzel Sanatlar Lisesi müzik bölümünde okuyan öğrencilerin sergilediği müzik dinletisinin ardından yine öğrenciler tarafından yapılan “Fidan ve Şehir” konulu resim sergisi ile devam etti.

Aksaray Vali Yardımcısı Mustafa Duruk burada yaptığı konuşmasında; “Aksaray’ın 32’nci il oluşunun vesilesiyle ağaç dikme programına Belediye Başkanımızla beraber eşlik ettik. Bu hafta da şehircilik haftası münasebetiyle hem Aksaray’ımızın 32’nci yılı hem de şehircilik haftasında ilimizi yeşillendirmeye devam ediyoruz. Bizim için artık iklimi tüm vatandaşlarımız için iyi noktalarına gelmesi ağaçlandırmayla ve çevremizi temiz tutmayla olacak. Biz de bu kapsamda elimizden geldiğince, yaşadığımız illerde, çevremizde ağaç dikmeye özen gösteriyoruz. Valimizin de bu noktada hassasiyeti var ilimiz mutlaka şu ana kadar dikilen ağaç kadar, ağaç dikilmesi düşüncesiyle kendisi de katkılar sunuyor.” diye konuştu.

Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer ise konuşmasında; “Yeşil Doğa Derneğinin Aksaray’ın vilayet oluşunun 32. kuruluş yıl dönümü nedeniyle 32 bin fidan dikme etkinliğine katıldık. Vali Yardımcımız Mustafa Duru ve Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Mehmet Gül hocamız ve kurum müdürlerimiz ve STK temsilcilerimizle Sağlık Ormanı açılış kurdelesini kestik. Mevsimin ilk farkındalık etkinliğini yaparak gençlerimizle birlikte fidan diktik. Emeği geçenleri kutlarım. Ağaçlandırmanın anlatılması için güzel bir etkinlik oldu.” dedi.

Orman İşletme Müdürü Abidder Yurtman ise konuşmasında; “Bugün başlayan ağaçlandırma faaliyetleri ilimizde istek haline gelen “Yeşil Aksaray” için bir adım oldu. Amaç hasıl oldu. Vatandaş devlet el le vererek geleceğe nefes olsun diye orman oluşturduk hayırlı olsun.” dedi.

8 Kasım Dünya Şehircilik Günü dolaysıyla yaş pasta kesen Müteahhitler Birliği Başkanı Fatih Güneş de; “Şehirleşmenin kültürünü daha yeni elde eden Aksaray’ımızın 32. kuruluş yıl dönümünü kutlarım. Bugünün anlamı olan Dünya Şehircilik Günü ile tam uyumlu olan fidan dikme etkinliği aslında tüm kentimizi ilgilendiren bir husustur. Yapılaşmanın yok ettiği yeşil dokuyu oluşturulacak orman alanları vasıtasıyla telafi edebiliriz. Sorumluluk hepimizin. O yüzden fidan dikmeye mecburuz.” dedi.

Daha sonra Aksaray’da yıllarca usanmadan, yılmadan kendini orman oluşturmaya adayan Mustafa Sanık ve Refik Köksal kendileri için hazırlanan kristal plaketi Yeşil Doğa Derneği Başkanı Abdulkadir Ay’ın elinden aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER