2021 yılı Hacı Bektaş Veli'yi anma yılı ilan edildi

UNESCO, 2021 yılını, vefatının 750. yılı vesilesiyle Hacı Bektaş Veli'yi anma yılı ilan etti.

2021 yılı Hacı Bektaş Veli'yi anma yılı ilan edildi

Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok, ilçedeki çalışmalar ve UNESCO’nun, 2021 yılını, Hacı Bektaş Veli'yi anma yılı ilan etmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Sevgili canlar, koronavirüs salgınının etkisi altında geçen 2020 yılını tamamladık. Tüm dünyada ve ülkemizde olduğu gibi ilçemizde de salgının etkileri kaçınılmaz oldu. 2020 yılı ilçemizde gelişim ve değişimin başladığı bir yıl olarak da hafızalarda yer bulacaktır. Elbette salgının etkisiyle bazı projelerimizi askıya almak zorunda kaldığımız gibi bazı projelerimizi de çok yavaş ilerletmek durumunda kaldık. Buna rağmen 2020 yılında ilçemizin bazı büyük problemlerini çözüme kavuşturduk, tamamladığımız projelerimiz halkımız tarafından yoğun ilgi gördü. Bahar aylarının gelmesiyle çalışmalarımıza kaldığımız yerden başlayıp Hacıbektaş için en iyisini yapmaya özen göstereceğiz.” dedi.

Altıok, açıklamasında şunları söyledi: “Bildiğiniz üzere 2021 yılı Hacı Bektaş Veli’nin Hakk’a yürüyüşünün 750. yılı sebebiyle UNESCO tarafından tüm dünyada Hacı Bektaş Veli Anma Yılı olarak ilan edildi. Hacı Bektaş Veli 2021 yılında dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen etkinliklerle anılacak. Hacıbektaş Belediyesi olarak 2021 UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ile ilgili yaklaşık 6 aydır görüşmeler ve çalışmalar yürütüyoruz.

Yaptığımız çalışmalar neticesinde 2021 UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı için belirlediğimiz temayı sizlerle paylaşmak istedik.

Hacı Bektaş Veli’nin evrensel dostluk ve barış felsefesinden yola çıkarak hazırladığımız ve yıl boyu kullanacağımız, 2021 UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı temasını Irkçılığa hayır - No to racism

olarak belirleyip Hünkar’ın; “Hiçbir milleti ve insanı ayıplamayınız”, “72 millete bir nazarla bakınız”, “Dili, dini, ırkı ne olursa olsun iyiler iyidir” sözleriyle dünyaya mesaj vermeyi planladık.

2021 yılı boyunca Hünkar’ı ve onun evrensel dostluk ve barış felsefesini ulusal ve uluslararası boyutta tanıtmak için çaba harcayacağımızı belirtir, 2021 yılının ilçemizin tanıtımı konusunda önemli olduğunun bilinciyle yeni yılınızı tekrar kutlar, Hacıbektaş için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğimizi siz değerli canlarımıza bildiririm.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER