Kapadokya tarihinin turist rekoru kırıldı

Kapadokya, tarihinde ilk defa 3 milyondan fazla turist ağırladı. Turizmcilerin hedefi 2020 yılında 5 milyon turist ağırlamak.

Kapadokya tarihinin turist rekoru kırıldı

Peribacaları, sıcak hava balonları, yeraltı şehirleri ve kayadan oyma otelleri ile dünyanın 4 bir yanından turist ağırlayan Kapadokya, 2019 yılı ilk 10 ayında 3 milyon turist sayısını aşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Nevşehir Valiliğinden yapılan açıklamaya göre bölgeyi ekim ayında 389 bin 719 yerli ve yabancı turist ziyaret etti. İlk 10 aylık dönemde ise bu rakam 3 milyon 292 bin 109 olarak gerçekleşti.

Bölge en fazla turisti 566 bin 33 kişi ile ağustos ayında ağırlarken, en az ziyaret de 123 bin 244 kişi ile ocak ayında gerçekleşti.

Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, “2018 yılını altın yıl olarak değerlendirmiştik. 2019 yılı daha da güzel oldu. Zirve yılı diyebiliriz. Kapadokya tarihinde bir ilk yaşandı. Bölgeyi ziyaret eden turist sayısı 3 milyonu aştı.” dedi.

2020’de hedef 5 milyon

2020 yılından da çok umutlu olduklarının altını çizen Durmaz, “Bu göstergelerle 2020 yılında 5 milyona ulaşmamız lazım. Ama alt yapı sorunlarımızı da çözmemiz gerekiyor. Otopark, otel, yatak kapasitesi gibi. Hızlı bir şekilde gelişmemiz lazım. Yoksa 5 milyon turiste hizmet edemeyiz.” diye konuştu.

Her alandaki turizmcinin çok memnun olduğunu kaydeden Durmaz, şunları söyledi: “Bu yıl başta balon sektörü olmak üzere her sektör açısından çok mükemmel geçti. Bütün esnaf bu yıl çok güzel iş yaptı. Sadece turizmciler değil tedarikçiler de çok memnun. Herkes turizmin daha da gelişmesini bekliyor. Her sektörü hareketlendiriyor. Turizm artık herkes için çok önemli hale geldi.”

Uzak Doğulular Kapadokya’yı çok seviyor

Kapadokya’ya özellikle Uzak Doğulu turistlerin çok fazla geldiğini ifade eden Durmaz, “En fazla Çin, Malezya, Endonezya, Kore ve az da olsa Japonlar geliyor. Son iki yıldır da Rus turistler gelmeye başladı. Bu da çok sevindirici bir gelişme. Balkanlardan Avrupa’ya kadar çok geniş bir coğrafyadan turist kitlelerine ulaştık.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2019, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER