Kapadokya'ya 'mekansal anayasa'

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kapadokya'da oluşturulacak "Alan Yönetimi Başkanlığı" sistemiyle tüm kararların tek elden alınacağı ve bölgenin mekansal planlarının yeniden hazırlanacağı bir döneme geçecek.

Kapadokya'ya 'mekansal anayasa'

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin tanıtım yüzü de olan Kapadokya için harekete geçti. Daha önce imar barışı nedeni ile kaçak yapılaşma ile gündeme gelen Kapadokya için yeni bir sistem kuruluyor.

Bölgedeki kaçak yapılaşma sorunlarını çözüme kavuşturmak, kurallara uygun yapılarla bölgenin turizm potansiyelini artırmak üzere harekete geçen bakanlık, bu kapsamda kurulacak "Alan Yönetimi Başkanlığı" sisteminde son aşamaya geldi.

5 farklı kurum

Yasal altyapısı tamamlanan sistem hayata geçtiğinde 5 farklı kurumun aynı alanlarda yetki çakışması yaşadığı Kapadokya’da bu sayede süreçler tek elden yönetilecek sorunlar daha hızlı çözüme kavuşturulacak.

Yeni sistemde Kültür ve Turizm Bakanlığının ana koordinatörlüğünde, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman Bakanlıkları, yerel idarelerden temsilciler ile alanında uzman akademisyenlerden oluşan bir komisyon kurulacak. Komisyon, bölgede yürütülecek tüm çalışmalarda ana karar merci olacak.

Komisyon neler yapacak?

Alan Yönetimi Başkanlığı sisteminde komisyon, Kapadokya'nın planlaması, alandaki tüm uygulamaların koordine edilmesi, tanıtımın gerçekleştirilmesi, gerekli finansman kaynaklarının sağlanması, müze ve ören yerlerinin düzenlenmesi gibi görevleri üstlenecek.

Aynı zamanda denetleyecek

Bu süreçte yerel idareler altyapı, ruhsatlandırma gibi kendi yetkilerini kullanmaya devam edecek ama bu uygulamalar da komisyon tarafından denetlenecek. Böylelikle vatandaşların yapılaşmayla ilgili mağduriyetleri çözüme kavuşturulacak ve bölgede yatırım yapmak isteyenlerin başvuruları birçok kurumun gezilmesine gerek kalmadan tek elden sonuçlandırılacak. 

Komisyonun yürüteceği çalışmalarla Kapadokya'yı koruyan, dokuya uygun yeni yatırım alanlarının da oluşturulması sağlanacak. Ayrıca balon turlarından sportif faaliyetlere kadar uzanan geniş bir yelpazede tanıtım çalışmaları komisyon tarafından koordine edilecek.

Kapadokya’ya mekansal anayasa

Sistemde komisyon aracılığıyla Kapadokya bölgesinin "mekansal anayasası" olarak da adlandırılabilecek planları sil baştan hazırlanacak.

Bölgenin üst ölçek planlaması alanın yerleşimleri, gelişme eğilimleri, potansiyelleri ve mevcut sorunlarının belirlendiği mekansal stratejileri oluşturacak. Alt ölçek planlar ise üst ölçek plana uygun olarak Alan Yönetimi Başkanlığınca ya da belediyelerden gelen teklifler doğrultusunda hazırlanacak.

Yer altı kaçak yapılaşma

Kapadokya'da yapılan incelemeler sonucunda 5 ilçe, 10 belde ve 21 köyü içine alan bölgede 100'ün üzerinde kaçak yapının bulunduğu tahmin ediliyor. Alan Yönetimi Başkanlığınca bölgede oluşan tahribata yönelik daha detaylı inceleme gerçekleştirecek. Özellikle gözle görülmeyen, kaya oyma mekanlarda yerin altındaki yapılara yönelik ayrı bir tespit çalışması yürütülecek. Bu çerçevede bölgede hem yerin üstündeki hem de yerin altındaki kaçak yapıların tamamı yıkılacak.

Yapılaşma sorunun 30 yıldır olduğu Kapadokya’da yatırımcı bürokratik süreçlerin tamamlanması için 2 ila 8 yıl beklemek zorunda kalıyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 11:48
banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER