KEMERLİ ESKİ EVLER BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Türkiye´nin önde gelen turizm merkezlerinden Kapadokya´da, internet üzerinden rezervasyon dönemi başladı.

KEMERLİ ESKİ EVLER BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Peribacaları, yeraltı şehirleri ve kaya kiliseleri ile ünlü bölgede internet yoluyla araştırma yaparak konaklayacağı mekânı seçen yabancı turist sayısının her geçen gün arttığı bildirildi.

Kapadokya´da özellikle son yıllarda sayıları hızla artan kayadan oyma mağara tipi ev, pansiyon ve butik oteller, otantik dokularıyla yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Çok yıldızlı modern oteller yerine mağara tipi otellerde konaklamayı tercih eden turistler, tüf kayalar içine oyularak yapılmış bu mekânlarda, geceliğine en az 100 dolar ödeyerek kalabiliyorlar.

Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, internet üzerinden rezervasyon yaptırarak bölgeye gelen yabancı sayısının her geçen gün arttığım belirterek, "Bu yolla gelen turistler, genellikle lüks otel yerine, yöreye özgü kayadan oyma mağara şeklindeki ev ve pansiyonlarla butik otellerde kalmayı tercih ediyorlar" dedi.

Durmaz, bölgedeki işletmelerin internetle gelen talepler doğrultusunda değişime uyum sağlamaya çalıştıklarım vurgulayarak, "Son zamanlarda bölgede çok sayıda kayadan oyma butik otel açıldı. Başta bu oteller olmak üzere kayadan oyma ya da peribacalarından dönüştürme pansiyonlar, internete açık sitelere sahip. Artık turistler buraya gelmeden önce tur operatörleri veya seyahat acenteleri ile temasa geçmek yerine internet üzerinden araştırmasını yapıyor.

Konaklama merkezlerini inceliyor. Bölge hakkında bilgi sahibi oluyor ve rezervasyon yaptırıyor" açıklamasını yaptı. Kapadokya´da yatak sayısının 20 bine yaklaştığını söyleyen Başkan Mustafa Durmaz, büyük gruplar halinde gelen turistlerin, yıldızlı otellerde kaldıklarını, küçük gruplar halinde gelenlerin ise tercihlerini genellikle mağara ev, mağara pansiyon ve otellerden yana kullandıklarını kaydederek, "Mağara tipi otel ve pansiyonlara yerli turistlerden ziyade yabancılar yoğun ilgi gösteriyor.

Yabancı ilgisinin giderek artması, turizmcileri son zamanlarda bu tür konaklama tesisi yatırımlarına yönlendirdi. Göreme´ de, Ürgüp´te, Uçhisar ve Ortahisar´ da kimileri peribacalarını pansiyon yapar. Kimileri geçmişte erzak deposu, samanlık ya da ahır olarak kullanılmış kayadan oyma mağara evleri birleştirerek butik otele dönüştürdü. Turistler bu mekânları otantik ve heyecan verici buluyor.

Günlük konaklama ücreti 100 ile 500 dolar arasında değişen mağara otel ve pansiyonlarda, genelde maddi durumu iyi olan turistler kalıyor. Bu gruptaki turistler mağara tipi butik otel ve pansiyonların yanı sıra, Göreme´ de Ürgüp´te, Uçhisar ve Avanos´ta, restore edilerek otel ve pansiyona dönüştürülen, kemerli eski evlere de büyük ilgi gösteriyor" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER