Rehberler Müzelerin Camiye Dönüştürülmesini İstemiyor

Rehberler Müzelerin Camiye Dönüştürülmesini İstemiyor
Trabzon`da uzun süre müze olarak kullanılan Ayasofya, 52 yıl aradan sonra tekrar cami olarak hizmet vermeye başladı.

Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkan Vekili Mehmet Ulusoy, Türkiye?deki kültürel varlıkların muhafaza edilmesi gerektiğini söyledi.

Ulusoy bir grup rehberle birlikte yaptığı açıklamada, ?Biz ülkemizde ülkemizin kültürel varlıklarının muhafazası yönünde irade sahibiyiz. Ülkemizin müzelerinin muhafaza edilmesi yaşam tarzlarına kamusal alanlarına müdahale olunmasına karşıyız.

Biz mesleği icabı ülkenin kültürel varlıklarını, mimari alanlarını ve de kutsal alanlarını tanıtmakla hayatını idame ettiren bir meslek grubu olduğumuz için müzelerin müze olarak muhafaza edilmesi taraftarıyız? dedi.

Ulusoy, geçen yıl ve ondan önceki yıl İznik ve Trabzon?da bulunan Ayasofya müzelerinin cami haline getirildiğini ifade ederek, bu hataların gerek meslek kuruluşları, gerek seyahat acenteleri birliği, gerekse de rehberler birliği tarafından tasvip edilmediğini düşünüyoruz diye konuştu.

Bundan dolayı Trabzon?da bulunan Ayasofya?da üç tane meslektaşlarının polis ile müzeden çıkarıldığını savunan Ulusoy, yaşananlardan memnun olmadıklarını ve bunu da meşru yollarla dile getirmek istediklerini söyledi.

Ulusoy şöyle konuştu; ?Bizim mesajımız net. Her yaşam alanına, her yaşam tarzına olduğu gibi müzelerin de dokunulmaz olduğuna inanıyoruz. Ve kültürel mirasımızın ortak eserleri olan bu eserlerin sahipliği aidiyetinin sorgulanmasının abes olduğunu düşünüyoruz.

O yüzden mesajımız net. Müzelerimize dokunmayın. Bunarın rant alanı değil günlük kullanımla yıpratılması taraftarı değiliz.

Bundan sonrada yine müzecilik anlayışı içerisinde korunmasını istiyoruz.? Haber: Alpaslan KÖRÜKCÜ
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER