Sıcak hava balonunda hedef 600 bin uçuş

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici: "Geçen yıl 550 binden biraz az uçuş oldu. Önümüzdeki yıl beklentiler daha fazla. Uçuşların 600 bini geçeceğini tahmin ediyoruz. Özellikle Uzak Doğu'dan turist gelecek"

Sıcak hava balonunda hedef 600 bin uçuş

Sivil Havacılık Genel Müdürü Kesici, 2020 yılında 600 binden fazla turistin balonla uçmasını beklediklerini bildirdi.

Çeşitli ziyaretler için Nevşehir'e gelen Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici, Kılıçlar Vadisinde gazetecilere yaptığı açıklamada, 2019 yılının dörtte üçlük bölümünde yaklaşık 437 bin civarında turistin balonla uçtuğunu söyledi.

Kesici, balonla uçan turistin ülkeye kazandırdığı paranın yaklaşık 78-80 milyon avro olduğunu belirtti.

Bölgeye gelen turistle her sektörün para kazandığını vurgulayan Kesici, "Burada baloncular, otelciler, kafeler, birçok insan kazanıyor. Sonuçta Türkiye kazanıyor. Biz bunu destekliyoruz. Bu sayılar giderek artacak. Bilindiği gibi geçen yıl 550 binden biraz az uçuş oldu. Önümüzdeki yıl beklentiler daha fazla. Uçuşların 600 bini geçeceğini tahmin ediyoruz. Özellikle Uzak Doğu'dan turist gelecek." ifadelerini kullandı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü olarak Kapadokya'yı çok önemsediklerini anlatan Kesici, şunları kaydetti:

"Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü olarak balonla ilgili yaptığımız çok fazla düzenleme var. Bir kaza bela olmasın diye elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Her türlü alt yapı düzenlemesini yapıyoruz. GPS ile balon takip sistemini kurduk, işlemeye başladı. Hangi balon nerede, balonun yanında hangi balonlar var her pilot bunları görmüş olacak. Böylece daha tedbirli olarak uçuşlara devam etmiş olacak. Biz uçuş emniyetini birinci öncelikli olarak görüyoruz. Ülkemizde bilinç düzeyi yükseliyor. Pilotumuzdan işletmelerimize kadar herkes. Can emniyeti olmadığı sürece burada turizm olmaz. Herkes bunun farkında. Birincisi bu bilinç yükseliyor. İkincisi bizim yaptığımız ana düzenlemeler var. Kim ne kadar, hangi saatlerde uçacak sınırlamalar var. Hava sahasında 100 balonun üzerinde balon uçuşuna müsaade etmiyoruz. İkincil uçuşlarla birlikte 150 civarında balon olabiliyor. Ama hava sahasının büyüklüğünü dikkate alarak bu işi sınırlamış durumdayız. Yaptığımız mevzuatlar, düzenlemeler, denetimler uçuş emniyetini sağlamak için. Bu emniyet tedbirleri alındığı sürece kazalar azalıyor. Allah kaza bela vermesin, böylece bölgemiz daha fazla para kazanır hale gelmiş olsun."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER