Turizm Bakanı Ersoy: Tanıtım atağına geçtik

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bizim hedefimiz Kapadokya’da kalan turistin konaklama süresini uzatmak, sadece balona endeksli bir turizm olmaktan çıkarmak lazım. Sezonun yıla yayılması için neler yapılması gerektiğine bakacağız. Kapadokya’nın genelinin bir müze olduğunu düşünürsek bu müzeyi bütün detaylarıyla korumamız ve sağlıklaştırmamız gerekiyor. Biz bundan sonraki aşamada belediyelerle daha sıkı çalışmamız gerekiyor buna konsantre olacağız.” dedi.

Turizm Bakanı Ersoy: Tanıtım atağına geçtik

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kapadokya’da sıcak hava balon turuna katıldı.

Çeşitli inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Nevşehir’e gelen Bakan Ersoy, beraberindeki heyet ve gazetecilerle birlikte sıcak hava balon turuna katılarak, Kapadokya’yı gökyüzünden seyretti.

Ersoy, Göreme beldesindeki Güllüdere Vadisi’nde balonların uçuş hazırlıklarını izledi.

Bakan Ersoy ve beraberindekileri taşıyan balon, gün doğumuyla birlikte Kapadokya semalarına yükseldi.

Peribacaları ile kaplı vadiler üzerinde yaklaşık bir saat boyunca süzülen balon, Çavuşin köyü yakınlarına indi.

Bakan Ersoy, daha sonra Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Müzede açıklama yapan Bakan Ersoy, “Bizim hedefimiz Kapadokya’da kalan turistin konaklama süresini uzatmak, sadece balona endeksli bir turizm olmaktan çıkarmak lazım. Sezonun yıla yayılması için neler yapılması gerektiğine bakacağız. Kapadokya’nın genelinin bir müze olduğunu düşünürsek bu müzeyi bütün detaylarıyla korumamız ve sağlıklılaştırmamız gerekiyor. Bundan sonraki aşamada belediyelerle daha sıkı çalışmamız gerekiyor. Buna konsantre olacağız.” dedi.

Kapadokya’da bundan sonraki süreçte sayıya bakmayacaklarını kaydeden Bakan Ersoy, 2019 yılı turizm sezonunda 3 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırladı. Sayı yönünden rekora ulaştı. Bundan sonraki süreçte, bölgenin turizm gelirlerini artırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Bakan Ersoy, şöyle devam etti: “Bizim hedefimiz Kapadokya’nın turizmden aldığı pasta payını artırıp gelirlerini yükseltmek, bundan sonra Kapadokya’da sadece sayıya değil gelire odaklanması gerekiyor. Bu kapsamda belediyelerle bir çalıştay yapmayı düşünüyoruz. Çünkü önemli olan bu bölgenin korunmasıdır. Korumak sadece peribacaları ve çevresinin korunması anlamına gelmiyor. Buradaki kent yerleşiminin, sokak sağlıklı doğru yapılması, cephelerin düzenlenmesi, yörenin doğal yapısı ile uygun hale getirilmesi gerekiyor. Bu anlamda belediyelere büyük görev düşüyor. Sadece yıkarak yasaklar koyarak düzeltilmesi değil, belediyelerle birlikte çalıştay yaparak, burada bütüncül bir çevre düzenlemesi yapmamız gerekiyor. Bununla ilgili destek gerekiyorsa da biz bakanlık olarak katkı sağlayacağız. Bundan sonraki aşamada, yapacağımız iş budur. Bunun üzerine yoğunlaşacağız. Bizim hedefimiz Kapadokya’da kalan turistin konaklama süresini uzatmak, sadece balona endeksli bir turizm olmaktan çıkarmak lazım. Sezonun yıla yayılması için neler yapılması gerektiğine bakacağız. Kapadokya’nın genelinin bir müze olduğunu düşünürsek bu müzeyi bütün detaylarıyla korumamız ve sağlıklılaştırmamız gerekiyor. Bizim bundan sonraki aşamada belediyelerle daha sıkı çalışmamız gerekiyor. Buna konsantre olacağız.”

Kapadokya Alan Başkanlığının çeşitli yetkilerle donatıldığını vurgulayan Ersoy,

“Kapadokya Alan Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan da yetkililerin olduğu, belediyelerle buradaki sivil toplum kuruluşlarının da katıldığı geniş kapsamlı yeni ve çalışkan bir model. Üstelik, Kapadokya Alan Başkanlığı’na yıkım yetkisi verdik. Belediyeler bazen yıkım konusunda verdiğimiz yıkım talimatını uygulamıyor. Eğer belediye yıkım kararını uygulamazsa alan başkanlığı kendi imkanlarıyla yıkabilecek.” şeklinde konuştu.

Çeşitli ülkelerde tanıtım atağına geçildiğini aktaran Bakan Ersoy, gelecek yıl Asya ülkelerine yönelik yapılan tanıtım çalışmasında, bu ülkelerden gelen turistlerin İç Anadolu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönlendirme çalışması yapılacağını aktardı.

Ersoy, “Yurt dışında yoğun şekilde tanıtım kampanyasına başladık. Özellikle 2020 itibariyle, Asya ülkeleri yeri pazarlama çeşitlemesi açısından bizim öncelikli hedeflerimiz arasına girdi. O bölgelerden zaten yoğun turist alıyoruz ve daha çok İstanbul ve İç Anadolu odaklı geziyorlar. Onları doğu ve güneydoğu bölgelerimize de kayacak şekilde bilinçlendirmek istiyoruz bu bağlamda çalışmalara başladık.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER