Dünyanın en iyi turizm filmleri Kapadokya’da buluşuyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Sinema Genel Müdürlüğü desteğiyle 6.sı gerçekleştirilen “Uluslararası Turizm Filmleri Festivali” bu yıl Nevşehir Valiliği ve Nevşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kapadokya gerçekleştiriliyor. Cannes, Berlin, Tokyo, Barcelona, New York, Viyana dahil 20 ülkede 30 yıldır düzenlenen Uluslararası Turizm Filmleri Festivali’nin Türkiye etabı, 1-5 Haziran 2021’de Nevşehir’de düzenlenecek.

Dünyanın en iyi turizm filmleri Kapadokya’da buluşuyor

Dünyanın en değerli turizm bölgelerinden Kapadokya’da gerçekleşecek bu önemli organizasyon ülkemizin kültür ve turizm potansiyelinin dünyaya tanıtılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Turizm sektörüne hizmet veren bakanlıklar, yerel yönetimler, turizm firmaları, oteller, acentalar ve hava yolları başta olmak üzere tüm turizm paydaşlarının filmleriyle katıldığı festivalin Türkiye etabında dereceye giren filmler, 20 ülkede de yarışma ve tanıtım fırsatına sahip olacaklar. Kültür ve Turizm temalı filmlerin yer aldığı film yarışmasının kategorileri arasında sağlık, spor, inanç, gastronomi, doğa turizmi, arkeoloji, kültür turizmi kategorilerinin dışında özel sektörden oteller, hava yolları, acentalar, yerel yönetimler kategorileri bulunmaktadır. Turizme yön veren ve rol alan tüm “Turizm Aktörlerinin” aynı sahnede buluştuğu festival kapsamında film gösterimleri, konferanslar, atölye çalışmaları ve sergiler gerçekleştirilmektedir.

KAPADOKYA DÜNYA TURİZMİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Festival hem bir film festivali statüsü taşırken aynı zamanda da bir turizm festivali özelliğine sahip. Dolayısıyla Türkiye’de düzenlenen tematik film festivalleri arasında yüksek tanıtım potansiyeli ve uluslararası katılım oranının yüksekliği açısından farklı bir yeri var. Festival gerek ülkemizin gerekse de Kapadokya bölgemizin tanıtımı açısından önemli bir etkinlik olarak öne çıkıyor. Bu önemli organizasyonun gerçekleştirileceği Kapadokya bölgemiz aynı zamanda doğal bir film platosu olma özelliği ile yurtdışından gelecek olan yönetmenlere farklı bir kadraj sunmaktadır. 23 ülkeden 55’e yakın sanatçının katılacağı festivalde, misafirlerimiz, daha önce yaşamadıkları bir görsel zenginliğe şahit olacaklar ve bu anları Dünya ile paylaşacaklar. Bu bağlamda düzenlenen festivalin, bölgenin tanıtımının dışında, bölge turizm ekonomisine de katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Düzenleme komitesinde yer alan birçok yerel turizm markası, acentalar, oteller ve firmalar ile yabancı misafirlerimize iyi bir ev sahipliği sergiliyoruz. Ve bu sayede Dünya’ya turizm kalitemizi, güvenli tatil modelini ve güçlü ülke imajını sunuyoruz.

ÜLKEMİZİN TURİZM TANITIMI İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT

Uluslararası Turizm Filmleri Festivali 6. yaşında elde ettiği uluslararası tecrübe ile daha güçlü bir organizasyona imza atmaya hazırlanıyor. CIFFT Federasyonu üye ülkeleri arasında en başarılı etkinlğe imza atan Türkiye, Kapadokya bölgesinde gerçekleştirilecek festivalle bu başarıyı devam ettirmeyi amaçlanıyor. Festivale yurtdışından katılacak yönetmenler, yapımcılar, televizyoncular, sosyal medya fenomenleri ve turizm otoritelerine ülkemizin kültür ve turizm potansiyeli yakından tanıtılırken, Kapadokya bu önemli etkinliğe ev sahipliği yapacak. 

TURİZME YÖN VEREN TÜM “TURİZM AKTÖRLERİNİ” BU SAHNEYE BEKLİYORUZ

Festival turizm ekonomimizin gelişiminde önemli rol oynayan “Turizm Aktörlerini” aynı sahnede buluşturarak, güçlü Türkiye imajını Dünya’ya tanıtmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda ülkemizin en önemli turizm markalarını, turizm değerlerini ve temsilcilerini bir araya getirmesi nedeniyle önemli bir göreve de sahiptir. Ülkemizin turizm potansiyelinin arttırılması, turizm ekonomimizin geliştirilmesi, kültür, sanat ve tarihi zenginliğimizin Dünyaya duyurulması için yoğun bir çaba harcayan festivalin başkanlığını yürüten yönetmen Can Saraçoğlu, özellikle yurtdışı etaplarının önemini vurgulamaya çalışıyor: “Bugün yurtdışında özellikle ülke turizmimiz üzerindeki pozitif algının arttırılması ülke ekonomimizin geliştirilmesi için önem taşıyor. Ve bunu hazırladığımız başarılı ve kaliteli filmlerle Dünyaya duyurmak büyük bir başarı. Festivalimizin sağladığı bu uluslararası iletişim köprüsü sayesinde birçok turizm paydaşımı. Örneğin; Kapadokya’daki ufak bir otelimiz hazırladığı bir reklam filmiyle Berlin’de, bir Ticaret Odamızın hazırladığı tanıtım filmi Cannes’da, Gaziantep’te hazırlanan gastronomi filmi Viyana’da ödüller kazanıyor, yerelden Dünya’ya açılıyor ve markalarını, bölgelerini ve ülkemizi tanıtıyor. Bu başarı sadece bir yönetmenin veya yapımcının değil bölgenin ve ülkemizin kazandığı bir ödül oluyor. Yüksek bütçelerle elde edilemeyecek bir tanıtım fırsatını yine bu önemli organizasyon ile ülke ekonomimize katma değer olarak kazandırıyoruz.

FESTİVALE KAPADOKYA SAHİP ÇIKIYOR

Festivalin 5. yılından itibaren İstanbul’dan Kapadokya’ya taşınmasının ardından başta Nevşehir Valiliği’mizin ve Nevşehir Belediye’mizin, festivalimizin ev sahipliğini üstlenmesi ve ardından bölgedeki tüm turizm paydaşlarının organizasyona katılması ile güçlü bir festival yapısı oluştu. Festival Başkanlığı tarafından oluşturulan festival komitesi, bu yıl, pandemi sürecinde yaşanılan sıkıntıları göz önüne alarak, sağlık önlemlerini ve etkinliklerde sosyal mesafe, hijyen ve kontrolleri en üst seviyede tutuyorlar. Nevşehir Valiliği, Neşehir Belediyesi, Kapadokya Alan Başkanlığı, Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Kaptid’in katkılarıyla gerçekleştirilecek  festival önümüzdeki yıllarda etkinliklerin arttırılması ile yoluna güçlenerek devam edecektir.

FESTİVAL PROGRAMI

Yaşanılan pandemi sürecinden ötürü tüm etkinliklerde sosyal mesafe kuralının ön planda tutulacağı festivalin film gösterimleri 01-02 Haziran’da Nevşehir Kalesi’nde açık hava gösterimi olarak gerçekleştirilecek. Festival kapsamında konferanslar, söyleşiler, fotoğraf sergileri, fotosafari ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecektir. Festivalin uluslararası film yarışması ödül töreni bu yıl farklı ve mistik bir atmosferde gerçekleştiriliyor. Paşabağları Ören Yeri’nde düzenlenecek ödül töreni yurtdışı ve yurtiçinden gelen misafirler için farklı bir kadraj sunacak. Törende 8 kategoride 34 ödül dağıtılıyor. Türkiye Turizm Geliştirme ve Tanıtım Ajansı’nın katkılarıyla düzenlenecek olan “Uluslararası Turizm ve Tanıtım Stratejileri” temalı konferansa 32 ülkeden 100’e yakın temsilci katılıyor. Sinema Genel Müdürlüğü’nün düzenleyeceği sunumlar ile yabancı yönetmenlerin ülkemizde çekecekleri filmlere yönelik verilecek destekler tanıtılmaktadır. Düzenlenecek foto-video safariler ile yabancı yönetmenlerin, fotoğraf sanatçılarının ve fenomenlerin yapacakları paylaşımlarla, milyonlarca kişiye ulaşmayı amaçlamaktayız.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2021, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER