Müzebüs’ün yeni durağı Nevşehir

Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objeyle Türkiye’nin her yanındaki öğrencilerle buluşan Müzebüs, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna başladı.

Müzebüs’ün yeni durağı Nevşehir

Bu eğitim ve öğretim yılında 28 ilde 130 okulu ziyaret edecek olan Müzebüs’ün yeni durağı Nevşehir olacak.

Kısıtlı imkânlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor. Yeni eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna başlayan Müzebüs Nevşehir’de öğrencilerle buluşacak.

Müzebüs’ün Nevşehir turu, 8 Nisan tarihinde Avanos ilçesinde Cumhuriyet İlkokulu ile başlayacak. Müzebüs, 9 Nisan tarihinde yine Avanos ilçesinde Ahmet Ergün, 10 Nisan tarihinde Merkez 30 Ağustos İlkokulu’nu ve 11 Nisan tarihinde Acıgöl ilçesinde Tepeköy Ortaokulu’nu ziyaret edecek. Müzebüs, son olarak 12 Nisan tarihinde Ürgüp ilçesinde Şahinefendi İlkokulu’na konuk olacak.

Müze görmeyen çocuk kalmayacak

Yola çıktığı günden bu yana  2.244 okulun 486.255 öğrencisine ulaşan gezici müze, bu yıl da 30 ilde 130 okul ve 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden ilerleyen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor.

Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor.

Müzebüs hakkında:

Yılda 28-30 il dolaşan Müzebüs her ilde Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla seçilen okullarda, öğrencilerle müze objelerini buluşturuyor. Müzebüs’te iki eğitmenin rehberliğinde 70 müze objesi hakkında öğrencilere bilgiler veriliyor. Çocuklar objeleri yakından görebildikleri gibi onlara dokunabiliyor.

banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER