özel - DR. SÜLEYMAN KURT UYUŞTURUCUNUN ZARARLARINI ANLATTI

Nevşehir İyi Parti Yönetim Kurulu üyesi Dr. Süleyman Kurt, uyuşturucunun zararları konusunda açıklama yaptı.

özel - DR. SÜLEYMAN KURT UYUŞTURUCUNUN ZARARLARINI ANLATTI

Dr. Süleyman Kurt uyuşturucuyla mücadelenin hayatın her alanında devam etmesi gerektiğini ve uyuşturucudan mutlaka uzak durulması gerektiğini söyledi.

Uyuşturucu bağımlılığı sigara ile başlar, insanların her zaman uyuşturucu maddenin kötü olduğunu bildiğini ancak kullanmaktan da geri durmadıklarını belirten Dr. Süleyman Kurt, "Aslında konuşulması gereken en önemli konulardan birisi insanlar neden bağımlı olur. Çok basit bir durumu vardır. Uyuşturucu ne denildiğinde insanların belirli dozlarda kullandığı fiziki, psikolojik ve akıl olarak kişiyi yok oluşa götüren kanunen yasaklanmış maddelerdir. Uyuşturucu maddeleri kimi yasal olan kimi yasal olmayan iki kategoride zehirler. Yasal olanlar sigara, alkol olarak satılıyor. Diğerleri ise ismini kullanmak istemediğim birçok uyuşturucu madde. İnsanlar ilk adım olarak uyuşturucuya hep sigarayla başlıyorlar. Sigara uyuşturucu bağımlılığının ilk basamağı son basamak da diğer uyuşturucu maddeleri. Her sigara içen uyuşturucu bağımlısı olacak diye bir şey yok. Ama her eroin ya da esrar içen sigarayla başlıyor" dedi.

Yapılan değerlendirmelere göre sigaranın içinde binlerce zararlı madde bulunduğuna dikkat çeken İyi Parti Yönetim Kurulu üyesi Dr. Süleyman Kurt, "Kalbinyum, çakmak gazı, eskimiş pil, çözücü, tuvalet temizleyicisi, böcek ilacı, hatta roket yakıtı bile sigaranın içinde bulunan zehirler arasında yer alıyor. Bunlar kişilerin bünyesini girerek birçok hastalığa neden oluyor. Sigara KOAH´a neden oluyor. Bu sadece hastalıklardan bir tanesi insanlar çok fazla sigara tüketirse 50 yaşından sora nefes darlığı problemi ile karşı karşıya kalıyor” dedi.

Uyuşturucu kullanmanın temel nedenlerinin merak, arkadaş ortamı, özenti ve moda olarak ortaya çıktığını ifade eden Dr. Kurt "Arkadaş çok önemli koskoca cemiyetin bozamadığı kişiyi arkadaşı bozar. İyi şeyin merakı güzeldir, sizi iyi yerlere getirir ancak kötü şeylerin merakı kötüdür, sizi felakete sürükler. Damdan düşenin halini anlamak için damdan düşmek gerekmez. Bu nedenle kötü şeyleri merak etmeyin" diye konuştu.

Uyuşturucu maddenin en büyük zararlarından birinin olmayan bir şeyi varmış gibi görmeye neden olduğunun altını çizen Dr. Kurt şöyle devam etti:

"Tenlerinin altında böcek geziniyor hissi olur. Bu nedenle kendi tırnaklarıyla derilerini kazıyıp kemiğe kadar giden uyuşturucu bağımlıları var. Uyuşturucu beyni de etkiler. Uyuşturucu kullanan kişinin beyni erimeye başlar. Uyuşturucu kullanan 5 yılda çok yaşlanır. Fiziki durumu çok kötü olur.

Kimi uyuşturucu bağımlıları ´kemiklerim etlerimden ayrılıyor gibi ağrıyor, eklemlerim ağrıyor, duş alamıyorum, titriyorum, yani kısacası yaşarken ölüyorum´ der. Böyle bir duruma düşmemek için arkadaş seçimine çok dikkat etmemiz gerekiyor.”

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER