Özel - Nevşehir’de Engelli Bireyler At Biniyor

K. MUŞKARA HABER ÖZEL - Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Özel Kapadokya Özel Eğitim & Rehabilitasyon Merkezi, Göreme LPA ve Avanos Akhalteke Binicilik Merkezi işbirliğinde, ÜSET MYO Öğretim Görevlisi Kürşat Özcan’ın yürüttüğü Doktora Tez araştırması kapsamında Beyin Felçli (CP) çocuklar at biniyorlar.

Özel - Nevşehir’de Engelli Bireyler At Biniyor

Yürüme ve konuşma gibi bazı temel becerilerde engeli olan CP’li çocukların, haftada 3 kez kendileri için özel olarak planlanan binicilik egzersizine katıldığı araştırma sürecinin sonunda, mental ve fiziksel olarak anlamlı bir iyileşme olup olmayacağı araştırılıyor.

Aileler, başlangıçtan itibaren çocuklardaki gelişimi gözlemlediklerini ifade ederlerken, Öğr. Gör. Kürşat Özcan; “Araştırma sonuçlarının pozitif çıkması durumunda üniversitemiz ve yerel yönetim birimlerinin desteğini alarak engelli bireyler için özel olarak planlanan at destekli terapi hizmetinin genişletilerek devam etmesini arzuluyoruz. Araştırma aynı zamanda bölgedeki engelli turizmi açısından da önem arz etmektedir, bu süreçte çalışmalarımıza destek veren tüm kişi ve kurumlara şahsım ve engelli aileleri adına teşekkür ediyorum“ dedi. Mehmet Tolga Karaca

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe özge
Ayşe özge - 2 yıl Önce

Engelli ailesi olarak çok menun kaldık emeği geçen başta hacamız olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim

SIRADAKİ HABER