12. Uluslararası Avanos Uygulamalı Seramik Sempozyumu başlıyor

12. Uluslararası Avanos Uygulamalı Seramik Sempozyumu UAUSS 2022, “Seramik Enstalasyon (Yerleştirme Sanatı), Seramik Heykel, Duvar Seramikleri” temaları ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Avanos Seramik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ASEM), Avanos Kaymakamlığı ve Avanos Belediyesi katkılarıyla, 17-26 Haziran 2022 tarihleri arasında Avanos’ta başlıyor.

12. Uluslararası Avanos Uygulamalı Seramik Sempozyumu başlıyor

Sempozyumun ana hedefi, seramik sanatçılarının ve Avanos çömlek ustalarının kişisel tekniklerini, yorumlarını ve deneyimlerini etkinlik süresince üretecekleri seramik enstalasyon, seramik heykel veya duvar seramikleri, eserleriyle aktarmalarını sağlamak ve halen üretimini sürdüren geleneksel seramik ilçesi olan Avanos’a, Kapadokya bölgesine sanatsal, estetik ve turistik açıdan katkıda bulunmak.

Sanatçılar tarafından dış mekâna yapılacak olan eserler; Avanos Kaymakamlığı, Avanos Belediyesi ve NEVÜ ASEM sorumluluğunda olacak. Bölgeye turistik ve sanatsal açıdan değer katacak olan eserler, seramik merkezi olan Avanos’un dış mekân alanlarına ve NEVÜ Yerleşkesine kalıcı olarak yerleştirilerek sergilenecek.

Uygulama alanı, açık havada Avanos asma köprü yanında halka açık olarak gerçekleşecek. Avanos Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu (MYO) El Sanatları Bölümü ve Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü öğrencileri, sanatçıları asiste edecektir. Ayrıca sanatçılar, Avanos Güzel Sanatlar MYO konferans salonunda sunumlarını gerçekleştirecektir.

19 Haziran 2022 Pazar günü saat 15.00’de Güray Müze’de sempozyum kapsamında seramik sergisi açılışı olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93