Babaoğlu’ndan Mevlid Kandili mesajı

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası başkan adayı Yüksel Babaoğlu, Mevlid Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Babaoğlu’ndan Mevlid Kandili mesajı

Babaoğlu, yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi; “Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan rahmet elçisi Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlakıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir.

Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çekidüzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur'an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

Türkiye'de Osmanlı Devleti Padişahı 2. Selim'den itibaren bu kutlama gün ve geceler, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır. Bu vesile ile Türk ve İslam aleminin Kandilini Kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER