“Beyaz Altınımızın hak ettiği yerlere gelebilmesi için girişimlerde bulunulmalı”

Nevşehir’de ponza ve bims ürünleri üzerine yurt dışına ürün ihraç edebilen tek firmanın sahibi İş Adamı, PÜİS Bölge Şube Başkanı Musa Ertaş, ponza ve bims ürününün ne yazıkki istenilen ve hak ettiği değerde olmadığını söyledi.

“Beyaz Altınımızın hak ettiği yerlere gelebilmesi için girişimlerde bulunulmalı”

Sektörün ciddi sıkıntılarının bulunduğunun kaydeden Ertaş, öncelikle bölgedeki ponza ve bims üreten firmaların kaliteli ürün de yarışması gerektiğini, sektörün denetimsizlik konusunda yaşadığı ciddi sıkıntılara da bir an önce el atılmasının gerektiğini vurguladı.

Sektörün tanıtımsızlık ve reklam eksikliğinin de bulunduğunun altını çizen İş Adamı, PÜİS Bölge Şube Başkanı Ertaş, “Bu konuda kanayan yaralarımızdan bir tanesi. Ponza her ne kadar tekstil üretiminde kullanılıyor olsa da yeterli değil. Öte yandan blok tesisleri de istediğimiz düzeyde kullanılmıyor. Bu görüşlerimi her platformda da ifade ediyorum. Keşke burada 50 tane değil 100 tane ponza ve blok tesisleri üretimi yapan fabrika olsa. Buranın pazarı bu olsa. Fakat akıllı olunması lazım. Bir sanayici gibi hareket edilmesi, rekabet edilecekse ürünün kalitesinde edilmesi lazım. Yoksa fiyatı üç kuruş daha aşağı çekeyim diye hareket edildiğinde bu sektöre yazık oluyor. Dört gün sıkıntılarla karşı karşıya kalınıyor. Ne ponzanın ne de blok tesislerinin hak ettiği yerde olmadığını düşünüyorum. Çok kaliteli ürünler ortaya çıkarıyoruz. Ar-ge çalışmalarımızla birlikte kaliteli blok bims ürünleri ortaya çıkarıyoruz. Peki istediğimiz fiyata satabiliyormuyuz denirse % 20’lerde kalıyor bu oran. Yurt dışına bu ürünleri rahatlıkla satabiliyoruz ancak denetim mekanizmalarında ciddi aksaklıkların olması nedeniyle yurt içinde bu ürünlerimizi satmakta zorlanıyoruz. Denetim mekanizmalarındaki sorunlar giderilirse herkes hak ettiği yerde olabilir. Bu konuda siyasetçilerle, akademisyenlere oturup bir proje hazırlamamız gerek. Bu ürünlerin kalitesini yükseltmek, yüksek kaliteli ürünleri yurt içinde ve yurt dışında daha rahat pazarlayabilmek için bir proje hazırlanması gerekiyor. Yurt dışına bu ürünleri satan bir benim firmam var. Keşke daha fazla yurt dışına ürün satabilen firmalarımız olsa. Zira pazarda ciddi bir açık var. Bu açığı neden biz doldurmayalım. Üretilen ürünlerimizde depreme karşı dayanıklı ürünlerimiz olsun, ses izolasyonu sağlayan ürünlerimiz olsun. Isı izolasyonu olsun. Türkiye’nin dört bir yanına da ürünlerimizi çok rahatça gönderelim. Bu sadece benim firmam için istediğim şeyler değil. Herkes kaliteli ürün yapıp satsın istiyorum. Reklam, tanıtım eksikliğimiz var. Lobi eksikliğimiz var. Rekabet kurulunun belirlediği hususlara aykırı şeyler yapılıyor. Mesela Adalet Bakanlığı Nevşehir’e adliye binası yaptırdı. Gaz betonla yaptırıldı. Otobüs terminali yapıldı gaz betonla yapıldı. Kullanılmasın demiyorum. Ancak tuğla, bims ya da gaz betonla binalar yapılacaksa bunun projeleri iyi hazırlanmalı. Bizim ürünlerimiz mevcut kullanılan ürünlerden daha iyi performansa sahipse bizim ürünlerimiz kullanılmalı ve tercih edilmeli diyorum. Bu konuları ilin ileri gelen siyasetçileri ve bürokratları ile ciddi ciddi tartışmamız ve yola koymamız gerek. Bakın Nevşehir’de bence işsizlik diye bir sorun yok. Bims ve ponza üretimi yapan fabrikalarımız vasıfsız işçi bulamıyor. Bu sektör ilin işsizlik oranına çok olumlu katkı sağlıyor. Bu nedenle bu sektörün sorunlarına da el atılmalı. Beyaz altınımızın daha iyi yerlere gelmesi için bir takım girişimlerde bulunması gerek” açıklamalarında bulundu.

MHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER