Çetin, “Enflasyon farkı aldatmacası”

Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Turgay Çetin, enflasyon farkıyla beraber yüzde 7,36 oranında zamlanan memur maaşları ile ilgili basın açıklaması yaptı. 

Çetin, “Enflasyon farkı aldatmacası”

Çetin, "2020 enflasyon rakamları belli oldu. Buna göre 2020 yılında tüketici fiyatları ortalama yüzde 14,6 oranında yükseldi. Hal böyle olunca memurlara yüzde 4,36 enflasyon farkı verilmesi gündeme geldi. Buna göre memur maaşları Ocak ayı itibarı ile yüzde7,36 oranında zamlanacak.

Ancak bu oran gerçek anlamda memur maaşlarına 2021 yılı için yapılacak zammı ifade etmemekte, 2020 yılında alacaklı oldukları yüzde 4,36’yı da içermektedir. Hal böyle olunca memur maaşlarına yalnızca enflasyon kadar zam yapılmakta bu zamda altı ay geriden gelmektedir. Dolayısıyla memur maaşları sürekli enflasyon karşısında erimekte alım gücü hızla düşmektedir. Enflasyonun yüzde 14,6 olduğu, asgari ücrete yüzde 21,6 oranında zam yapıldığı bir ortamda memur maaşları yüzde 3 oranında zamlanacaktır. Bunun adalet ve hakkaniyetle bağdaşmadığı açıktır. Her dönem enflasyon farkı aldatmacasıyla memur ve emekliler oyalanmaktadır. Enflasyon farkının yaşandığı dönemlerde enflasyon sürekli önden gitmekte memur maaşları erimekte alım gücü düşmekte altı ay sonra bu zararı bir defaya mahsus telafi söz konusu olmaktadır. Dolayısıyla mevcut durumda enflasyon atlı, memur ise yaya bırakılmış durumdadır. Enflasyon farkı ile birlikte memurun maaşı yüzde 7,36 olarak lanse edilmektedir. Ancak memurun aldığı zam yüzde 3’tür. Türkiye Kamu-Sen olarak memur maaşlarının yenide revize edilmesi ısrarımızı bir kez daha ilan ediyoruz.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER