Cezaevinde “Malazgirt Zaferi ve Önemi” konulu konferans

Nevşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda hükümlü ve tutuklulara yönelik “Malazgirt Zaferi ve Önemi” konulu konferans verildi.

Cezaevinde “Malazgirt Zaferi ve Önemi” konulu konferans

Nevşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda 85 hükümlü ve tutukluya Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde görevli Doç Dr. Seyhun Şahin tarafından “Malazgirt Zaferi ve Önemi” konulu konferans verildi.

Doç Dr. Seyhun Şahin konuşmasında; Türklerin Anadolu'nun kapısını aralaması anlamına gelen 26 Ağustos 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi'nin bugün yıl dönümü. Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan'ın ordusuyla birlikte Cuma namazını kıldıktan sonra "Ölürsem kefenim olsun" dediği beyaz bir elbiseyle askerin karşısına çıkıp ünlü konuşmasını yaptıktan sonra ilk hücum başlatıldı ve Bizans ağır yenilgiye uğratıldı. Bizans ordusu dağıtıldı ve Türkler bu zaferin ardından Anadolu içlerine akarak, Ege ve Marmara kıyılarına kadar ilerledi. Bizans İmparatorluğu'na karşı kazanılan bu savaş, 1453 yılında İstanbul'un fethine kadar yeni devirler açmaya devam etti.

Bugünün diğer bir önemi ise Türk Ordusunun 26 Ağustos 1922’de Türk Kurtuluş Savaşı esnasında taarruza geçerek Yunan saldırısına karşı genel bir saldırı başlatması yani Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin yıl dönümü. 30 Ağustos 1922 Çarşamba günü Türk Ordusu bu taarruzu kesin bir zaferle sonlandırdı. Büyük Taarruzun son safhası da Türk askeri tarihine Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak geçti” dedi.

Doç Dr. Seyhun Şahin, bize bu cennet vatanı bırakan başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, bütün şehit ve gazilere minnet duygularını dile getirerek konferansı sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2019, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44