GEREKLİ HİJYEN KOŞULLARI SAĞLANMAZSA ZARAR VERİR

Yaz aylarının vazgeçilmezlerinden olan dondurma besleyici protein değeri yüksek bir besindir.

GEREKLİ HİJYEN KOŞULLARI SAĞLANMAZSA ZARAR VERİR

Ancak gerekli hijyen koşullarında üretilip saklanmayan dondurmalar insan sağlığını tehdit eder. Bu bakımdan tüm gıdalarda olduğu gibi dondurma sektörünün de kontrol altında olması önemlidir. Dondurma sektöründe gerçekleştirilen denetim çalışmaları ile ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Vekili Gürol Çetin yaptığı açıklamada “Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği şu günlerde, İl Müdürlüğümüz Gıda Kontrolörleri tarafından ilimizde faaliyet gösteren özellikle dondurma üreticileri sıkı şekilde denetlenmeye başlanmıştır.

Dondurmanın gıda mevzuatına uygun koşullarda üretilmemesi sonucunda, hayvansal ürünler (süt, yumurta vb) ve işletmelerde çalışan personelin kişisel hijyeninden kaynaklanan enterobacteriacea, salmonella ve listeria gibi mikroorganizmalar dondurma ile alınarak insan vücudunda zararlı etkiler gösterir.

Bu sektörde  faaliyette bulunan işletmelerde gerekli resmi kontrol yapılarak, işletme personelleri konu hakkında bilgilendirilmiş, alınan numuneler Kayseri Kontrol Laboratuvarına ulaştırılmış ve analiz sonuçları beklenmektedir.

Sektöre yönelik denetim, bilgilendirme ve numune alma çalışmalarımız devam etmektedir” diyerek yapılan denetimlerin amacının insanımızın sağlıklı gıdalarla buluşmasını sağlamak olduğunu vurguladı.  

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER