Göreme Belediyesi’nden KEYDER açıklaması

Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Göreme Beldesinde  Kapadokya Engelli Yetenekler Derneği'ne (KEYDER) ait olduğu belirtilen Little Prince Academy isimli işletmenin elektriklerinin kesildiğine yönelik açıklamaların ardından Göreme Belediye Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama ile suçlamalara cevap verildi.

Göreme Belediyesi’nden KEYDER açıklaması

“BAŞVURU YOK”

Göreme Belediye Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kapadokya Engelli Yetenekler Derneğinin Dernekler Kanunu’ndan yararlanılan haklarda kurulmuş bir dernek olduğu, ancak aynı dernek bünyesinde faaliyet gösteren Little Prince Academy isimli işletmenin Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve Nevşehir Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne yasal anlamda başvurularının bulunmadığı belirtildi.

Belediyeden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:  “Göreme beldesinde Kapadokya Engelli Yetenekler Derneği, dernekler kanunundan yararlanan haklarla kurulmuş, beldemizin ve bölgemizin vatandaşlarına umut olacağı düşüncesi ile takdir toplamıştır. Engelsiz Göreme; Engelsiz Dünya ilkesi ile hizmetlerini planlamakta ve sürdürmekte olan Göreme Belediyesi, sanatın, sporun ve sosyal yaşamın her alanında engelli bireylerimizi desteklemiş ve desteklemeye devam edecektir.

“DİLEKÇEYE CEVAP VERİLDİ”

KEYDER, kuruluş ve uygulama politikaları ile iyi niyetli olsa da, kurucusu olan şahıs,  kendi menfaat ve çıkarları doğrultusunda masum çocuklarımızı ve evlatları için tek bir umut ışığına bile sığınan anneleri ve babaları kullanmaktadır. Şahıs 2016 yılından beridir dilekçesinin belediyemizde bekletildiğini iddia ederken, kamuda süreçlerin nasıl işlediğini bilmediğini ortaya koymuştur.

KEYDER tarafından 22.03.2O16 tarihinde Göreme Belediye Başkanlığına verilen dilekçede, söz konusu şahıs, şehir plancıları tarafından yapılacak olan mevzi imar planı kapsamında gerekli olan ilgili kurumlardan görüş alınmasını talep etmiş, belediyemiz ise tüm kurumlardan görüşleri almış ve 29.06.2016 tarihinde cevap verilmiştir. Nevşehir Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünün 06/04 /2o16 tarihli yazısında 19/O6|2O07 tarih ve 728 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun “Doğal(Tabii) Sitler, Koruma ve Kullanma Koşulları İle İlgili İlke Kararı”nın ].. Derece Doğal Sit Alanları başlıklı 1. Maddesine atıfta bulunarak Nazım ve Uygulama İmar Planı yapılmasının uygun olmadığı belirtilmiştir.

Bu tarihte rehabilitasyon merkezi olduğu iddia edilen yapının,  İl Milli Eğitim ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü kayıtlarında bulunmaması ise oyunun parçasıdır. İllegal bir yapıyı kötü niyet ve umut simsarlığı ile legal hale getirmeye çalışmakla,  devleti ve insanları bu yalanlarla aldatma çabası kendisini açığa vermiştir. Derneğin kurucusu olarak kendisini kahraman ve iyilik timsali olarak gösteren şahıs,  hiçbir zaman iyi niyet ile çözüm bulma arayışına girmemiş, algı oluşturmak maksatlı yalan beyanlarla, 1. Derece DoğaI Sit ve 1. Derece Arkeolojik Sit Alanında bulunan parselde ruhsatlandırma işlemleri için yıllardır gösterdiği yalan, iftira ve karalama çalışmaları bugün de amacına ulaşamayacaktır.

DAHA ÖNCE YIKTIRILMIŞ

2007 yılında kaçak olarak at çiftliği yapan, Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğünun23,04.2O07 tarihli yazısına istinaden yine aynı kurum tarafından belediye nezaretinde yıktırılan ve her dönem aynı aldatmacalarla başka kaçak faaliyetler ile kaçak yapısına elektrik, su, yapı kullanım gibi ruhsatlar almaya çalışan şahsın Göreme Belediyesi meclis üyesi olması kendisine bir ayrıcalık tanımadığı gibi aksine herkesten daha özenli ve dikkatli davranma sorumluluğu olduğunu hatırlatmak isteriz.”

Açıklamada, KEYDER başkanlığını da yapan Hasan Kalcı’nın söz konusu alanın rölöve ve restorasyon Projesinin de 18.11.2020 tarihli ve 1328 sayılı üst yazısı ile Göreme Belediyesi’ne ulaştırdığı dilekçenin de yetkili kurum olan Kapadokya Alan Başkanlığı’na sevk edildiğine işaret edildi.

Açıklamada ayrıca, Göreme Belediye Başkanlığı olarak KEYDER’in faaliyetlerinin tamamen yasal zeminlerde yürütülmesi için gerekli tüm imkanların sağlanması için her türlü çabaya hazır olunduğu belirtilerek, şu ifadeler aktarıldı: “Tüm bu bilgiler ve belgeler göz önünde bulundurularak, KEYDER’e gerçekten gönül veren ailelerimize ve iyi niyetli yöneticilerine bu kötü zihniyetli insanlara taviz vermemesi ve kendilerini kullandırmamalarını önemle istirham ediyoruz. Göreme Belediyesi olarak KEYDER’in faaliyetlerinin yasal zeminde, kimsenin çıkarları için değil de çocuklarımıza ve ailelerine umut olabilmek maksatlı, yürütebilmesi için gerekli tüm imkanların sağlanması, izni ve denetlenebilirliği ile daha sağlıklı büyümesi için gereken çabayı sunmaya hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz.”

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2021, 13:31
banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER