Hızlı okuma ve başarı nasıl olur?

Nevşehir’de Kişisel Gelişim Merkezi hizmete başladı.

Hızlı okuma ve başarı nasıl olur?

Nevşehir’de işletmeciliğini Sosyolog Melek Yorgancı’nın yaptığı Kişisel Gelişim Merkezi hizmet vermeye başladı.

Nevşehir’de hizmet vermeye başlayan kişisel gelişim merkezinin işletmeciliğini yapan Sosyolog Melek Yorgancı, Resmi kurum, kuruluşlar, özel okullar, üniversitelerin faydalanabileceği eğitim ve seminerlerin verildiği, hızlı okuma ve kişisel eğitimlerin sayesinde zaman israfının önüne geçileceğini ve en önemlisi de okuduğunu anlamanın yüzde 100‘e varan oranda artacağını belirtti.

Sosyolog Melek Yorgancı, “Kuşkusuz çağımız bilgi ve hız çağıdır. Bildiğimiz şeyleri zaman içerisinde unutabiliyoruz. Günümüzde her ne kadar internetten bilgi edinme imkanı olsa da bilgilerimizi kitaplardan ve ya teknolojik olan e –kitaplardan öğreniyoruz. Bu da okuma hızını ön plana çıkarıyor. Etkili ve hızlı okumanın diğer yönü de sınavlarda ki etkisi. Liselere giriş sınavından tutunda bütün mesleki yeterlilik sınavlarında aynı tabloyu görüyoruz. Pek çok öğrenciden “sorular kolaydı ama yetiştiremedim ya da dikkatim dağıldı odaklanamadımı“ duyarız.

Özellikle uzun paragraf soruları öğrencilerimiz tarafından yakınılan durumlardan biridir. Bunun sebebi açıktır gözümüz yeteri kadar hızlı değildir ve görüntülerin beyne gönderilmesi yavaştır. Görüntü gelmediği bir nanosaniyede bile beyin çalışmaktadır ve başka ilgisiz konuları düşünmeye başlar. Okurken dikkatin dağılması ve ya çokça ifade edilen insanın aklına başka şeylerin gelmesinin sebebi budur. Bu durumun üstesinden gelebilmek için etkili ve hızlı okuma becerisi kazanmak zorundayız. Bunu başarabilenler her zaman bir adım önde olacaktır.

Etkili ve hızlı okumanın faydaları

1. Zamandan tasarruf

2. Okuduğunu daha iyi anlama

3. Dikkat odaklanma konsantrasyon artması

4. Beyin ve göz ilişkisi kurar

5. Doğru Kitap okuma alışkanlığı kazanır

6. Yanlış okumaya bağlı okuma hataları giderilir

7. Beynin her iki lobu sol-sağ aktif olarak çalışır

8. Görsel hafıza güçlenir

9. 1 dakikada okunan kelime sayınız 2-3 katı artar, buna bağlı olarak anlamada artar

10. Gözün arkasında bulunan sempratik ve parasempratik kaslar gelişir

11. Yorum ve sentez yapabilme yeteneği kazanır

12. Daha çok soru çözebilme becerisi kazanır

13. Öz güven ve motivasyon artar

14. İş ve okul hayatı kolaylaşır

15. Bilgi birikimi ve kelime dağarcığı gelişir

Sevgili veliler ve öğrencilerimiz günümüzde vakit nakittir anlayışı hakimdir. Hızlı okuma sayesinde her zaman israfın önüne geçilecek en önemlisi de okuduğumuzu anlama %100 ‘e varan oranda artacaktır. Bu yeterliliği kazanabilmek için bize ulaşın. Unutmayın beynimiz çok hızlı göz ve beyin arasında ki bu hızlı yakalamak sizin elinizde.” şeklinde konuştu.

350 Evler Mahallesi Milli İrade Caddesi Numara 46’da hizmet vermeye başlayan Kişisel Gelişim Merkezine 0 546 228 32 42 nolu telefondan ulaşılabiliyor.

melek.yorgancimail.com – instagram: eylulyrgnc

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER