İl Müftülüğüne 15 Temmuz genelgesi

Diyanet İşleri Başkanlığı tüm yurt genelinde il müftülüklerine 15 Temmuz genelgesi yayınladı.

İl Müftülüğüne 15 Temmuz genelgesi


Genelgede; “Vatanımızı işgal etmeye, milletimizi yok etmeye, devletimizi yıkmaya kasteden, milletimizin silahlarını yine aziz milletimize doğrultan ihanet çetesi FETÖ karşısında Çanakkale ruhuyla toptan bir direniş ve diriliş öyküsü yazılalı iki yıl olmuştur. O karanlık gece, verilen destansı mücadeleyle parlak bir zafere dönüşmüştür. Milletine, bayrağına, vatanına, devletine sahip çıkmak üzere cansiparane mücadele eden milyonlar, bu uğurda canını veren şehitlerimiz ve yaralanan gazilerimiz bu necip milletin kalbindeki mümtaz yerini daima muhafaza edecektir. Bu bağlamda 15 Temmuz ruhunun geleceğimiz olan çocuklarımız ve milletimiz nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesi büyük önem arz etmektedir.

15 Temmuz 2016 günü milletçe verdiğimiz mücadelenin yıl dönümünde Cumhurbaşkanlığı ve Valiliklerce düzenlenecek programlar yanında müftülüklerimizce de etkinlikler düzenlenecektir. Buna göre; Başkanlığımız öncülüğünde milletimizin katılımıyla “Şehitlerimiz İçin Kur’an Okuyoruz” kampanyası başlatılmıştır. Bu kapsamda 15 Temmuz 2018 tarihine kadar her cami ve Kur’an Kursunda en az bir Kur’an hatmi okunacaktır. 13 Temmuz 2018 günü Cuma namazı öncesi şehirlerin merkez camilerinde, bu toprakları vatan kıldığımız günden beri değerlerimiz uğruna canlarını feda eden bütün şehitlerimizin ruhlarına ithafen Ek-1 çerçevesinde “Kur’an-ı Kerim Ziyafeti” programları yapılacaktır. Diğer cami ve mescitlerde ise şehitlerimizin ruhlarına ithafen Kur'an-ı Kerim tilavet olunacaktır. 13 Temmuz 2018 Cuma günü Başkanlıkça hazırlanan hutbe tüm camilerde ve mescitlerde okutulacaktır. Ayrıca turistik camilerde ve Arap nüfusun yoğun olduğu yerlerde Başkanlığımız web sayfasında yer alan mezkur hutbenin İngilizce, Almanca ve Arapça versiyonunun okutulması sağlanacaktır. Yaz Kur’an Kursu öğretici, öğrenci ve velilerinin katılımıyla düzenlenecek olan vatan sevgisi, milli birlik ve beraberlik konulu “Şehitlerimizi Anma Özel Programı” gerçekleştirilecektir. Ceza infaz kurumları ve geçici barınma merkezlerinde çerçevesi müftülüklerimizce belirlenmek üzere “15 Temmuz’da Ne Oldu” başlıklı konferanslar düzenlenecektir. Mülki amir başkanlığında halkımızın katılımıyla icra edilecek toplantılarda müftülerimiz şehitlerimizin ruhlarına ithafen Ek-3 duayı okuyacaklardır. 15 Temmuz 2018 Pazar gününü 16 Temmuz 2018 Pazartesi gününe bağlayan gece saat 00.13’te ülkemizdeki 90 bin caminin tümünde eşzamanlı olarak bir defa salâ okunacaktır.

Ayrıca camiler sabah namazına kadar açık tutulacak, minarelerin ışıkları yakılacaktır. 09-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında, müftülerimiz başkanlığındaki heyetlerce şehitlikler, şehit yakınları ve gaziler ziyaret edilecektir. Ek-4 listedeki illerde Başkanlıkça görevlendirilen ekiplerce Ek-5 (Dini İstismar Eden Terör Örgütleri İle Mücadele Semineri) çerçevesinde programlar icra edilecektir. Ayrıca tüm illerde halkımıza yönelik, çerçevesi müftülüklerimizce belirlenmek üzere Temmuz ayı içerisinde “15 Temmuz ve Din Güvenliğimiz” başlıklı konferanslar düzenlenecektir. 10. Hafta boyunca vaazlarda ve yerel medya organlarında şehitlik, milli irade ve dini değerlere sahip çıkmanın önemi üzerine konuşmalar yapılacaktır. Başkanlıkça hazırlanan 15temmuz.diyanet.gov.tr web sayfası personelimize duyurulacak, içeriğindeki bilgi ve materyaller Ek-1, Ek-2 programlarda, yerel medyada ve diğer çalışma alanlarında kullanılacaktır. Ayrıca Ek-6'daki afiş konferanslarda kullanılmak üzere bastırılacaktır. Ülke genelinde eş zamanlı okunacak salâlar başta olmak üzere yapılacak olan diğer tüm programlar hakkında halkımıza gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. Yapılan tüm faaliyetlerin raporu il müftülükleri tarafından 10 Ağustos 2018 Cuma gününe kadar dinhizmetleri@diyanet.gov.tr e-posta adresine gönderilecektir” denildi.

MHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER