Kaya; “Nevşehir'de kuralık riski var”

Havaların ısınmasıyla birlikte Türkiye genelinde bir çok ilde gündeme gelen kuraklık riski Nevşehir'de de gündeme geldi.

Kaya; “Nevşehir'de kuralık riski var”

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Kahraman Kaya, il genelinde kuraklık riskinin bulunduğunu kaydederken, çiftçinin ürettiği ürünü tarladan kaldıramamak ve zarar etmekle karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

Son bir ayda beklenen yağışların alınamaması nedeniyle ciddi oranda kuraklık riski ile karşı karşıya kalındığını belirten Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Kahraman Kaya, "Yaz aylarında kuraklık riski yaşamamamız için yağışlar yeterli olmadı. Bu nedenle ilimizde de kuraklık riski var. İlimiz genelinde ekimi yapılan arpa, buğday, yulaf, kabak ürünlerinde ciddi kuraklık sorunları yaşıyoruz. Bu arada pandemi döneminin ortaya getirdiği girdi maliyetlerinin önemli oranda artması da çiftçilerimizi etkiliyor. Gerek gübre de, gerekse akaryakıtta yaşanan artışlar çiftçimizi çok büyük oranda olumsuz etkiliyor. Yüzde 50'nin üzerinde çiftçimiz bu durumdan olumsuz etkilenecek gözüküyor." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER