Kaymaklı tüm yönleriyle tanıtılıyor 

Kaymaklı Belediyesi Basın-Halkla İlişkiler Müdürü Hasan Ercan tarafından uzun süren araştırma, derleme ve toplama çalışmaları neticesinde, beldenin tarihi, kültürü, gastronomisi, sivil mimarisi, folkloru gibi birçok bilgilerinin bir araya getirildiği kitap çıkartıldı. 

Kaymaklı tüm yönleriyle tanıtılıyor 

Kaymaklı Belediye Başkanı Harun Çekiç, Kaymaklı Belediyesi olarak beldedeki tarihsel, kültürel ve kentsel medeniyetin, doğal güzelliklerin korunması, geliştirilmesi, değerlendirilmesi ve geçmişten devralınan mirasın gelecek nesillere iletilmesinin çok önemli olduğunu ifade ederken, yapılan çalışmanın Kaymaklı tarihine ışık tutacağını, kentsel mimarinin yanı sıra kültürel ve doğal varlıkların korunmasına öncülük edeceğini belirtti.

Nevşehir’in tarihi ile başlayan kitapta, Kaymaklı’nın tarihi, idari yapısı, dini mimarileri, yeraltı şehri ve kiliseleri, sosyal ve kültürel yaşamın yanı sıra maniler, şiirler, mutfak kültürü gibi birçok belge ve bilgi bulunuyor. 

Kaymaklı’ya iz bırakanlarda başta Yeğen Hacı Abdullah Ağa olmak üzere birçok ismin biyografisinde yer almakta. Kitabın sonlarında Kaymaklı’nın bugünü işe birlikte arşivlerden çıkan nostaljik fotoğraflarda okuyucuya belge olarak sunuluyor.

banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER