Kitap iyi bir dosttur

Mart ayının son haftası Kütüphaneler Haftası olması münasebetiyle Diyanet-Sen Nevşehir İl Başkan Vekili Hüsrev Öndegelen bir mesaj yayımladı.

Kitap iyi bir dosttur

Öndegelen, “Kitaplar, Bilgi ve tecrübeyi koruyan ve geleceğe taşıyan ölümsüz eserlerdir Kitaplar, Kültür ve medeniyetimizin kaynağı ve koruyucusudur. İnsan beyninin Kitaba ve onun içindeki bilgiye olan ihtiyacı, bedenin havaya, suya ve ekmeğe olan ihtiyacı gibidir. Kitap ve faydalı bilgi ile beslenen aklın gönül dünyası aydınlık, bilgi ve kitaptan uzak olan aklın gönül dünyası karanlıktır. Yüce Rabbimiz, biz kullarına Peygamberimiz (sav) aracılığıyla kutsal Kitabımız Kuranı Kerimi göndermiştir İlk sözünde de bize Oku! (Alak 1) demektedir Ankebut süresi 45. Ayette de ‘’sana vahyedilen kitabı oku’’ demektedir.

Kur’anımız oku diyen ayetiyle bizlere, dünyaya ve bütün insanlığa davetini duyurmaktadır. Peygamberimiz (sav) ‘’ilim talep etmek (okumak, öğrenmek ve araştırmak) her Müslümana farzdır’’ (İbn Mace Mukaddime 17) ‘’Melekler İlim arayanın yaptığından razı olarak, ona kanatlarını indirdiler. Alime (öğrenen ve Amel edene) göktekiler, yerdekiler hatta sudaki balıklar bile istiğfar ederler. Alimin abide üstünlüğü, ayın Yıldızlara üstünlüğü gibidir. Alimler Peygamberlerin mirasçılarıdır. Zira Peygamberler miras olarak ilim bırakmışlardır’’ (Ebu Davut, Tirmizi) buyurmuşlardır. Kitaplar bir dosttur onlara yaklaşmaya ve Dost olmaya çalışmalı, İçinde taşıdığı zenginlikten faydalanılmalıdır. Şehrimizin Kütüphaneleri ve kıraathaneleri Camilerimizin Kitaplıkları Evlerimizin Kitaplıkları istifade edeceğimiz en müstesna yerlerdir. Yüce dinimiz ve peygamberimiz okumaya ve yazmaya bu kadar önem vermiş bizlerde Öğrendiklerimizle Allah’ın rızasını kazanmaya Cennete kavuşmaya ve Cehennemden uzaklaşmaya çalışmalıyız” dedi.

MHA

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2019, 11:35
banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER