Kızılırmak çevresinde biyolojik ilaçlama yapıldı

Nevşehir İl Özel İdaresi ilaçlama ekiplerince Kızılırmak çevresine Simulium spp. mücadelesi kapsamında Biyolojik ilaçlama yapıldı.

Kızılırmak çevresinde biyolojik ilaçlama yapıldı

İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü teknik personelin kontrolünde İlaçlama ekiplerince Kızılırmak çevresine Simulium spp. mücadelesi kapsamında Santral-HES bölgesi-Yüksekli-Şahinler arasında belirlenen 5 noktada 440 litre Biyolojik ilaçlama yapıldı.

Yapılan ilaçlama ile Kızılırmak çevresinde oluşan üvez sineğine karşı havzanın korunması ve vatandaşların rahat ve sağlıklı bir yaz geçirmesini sağlanacak.

Kızılırmak nehri üzerine kurulan baraj ve HES’lerle birlikte değişen ekosisteme bağlı olarak, 2006 yılında Kapadokya Bölgesinde baş gösteren ve hızlı bir yayılım gerçekleştiren Simulium spp.(üvez sineği)’ne karşı en etkili mücadele nehir içinde yaşam sürdüren larvalara karşı yapılıyor.

Erişkin hale gelip insan ve hayvanlara zarar vermeden kontrol altına alınıp, düzenli olarak popülasyonları takip edilen zararlıya karşı en etkin mücadele yöntemi olan ve ekolojik sisteme ve diğer canlılara hiçbir zararı ve yan etkisi bulunmayan Biyolojik Larvasit ile ilaçlamaya düzenli olarak on beşer gün aralıklarla devam edilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER