Memiş, "Ari" işletme ziyareti gerçekleştirdi

İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş, Derinkuyu ilçesi Çakıllı köyünde bulunan Neveksan Gıda Tarım Hayvancılık Ticaret Sanayi Limited Şirketine ait "Hastalıktan Ari" hayvancılık işletmesine ziyaret gerçekleştirdi.

Memiş, "Ari" işletme ziyareti gerçekleştirdi

İşletme sahibi Yücel Erdoğan ile yapılan bilgi alışverişi ve işletme incelemesinin ardından açıklamada bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş; "Karantina ünitesine, asgari teknik ve hijyenik şartlara sahip, tüm hayvanların tüberküloz ve bruselloz hastalığı taşımadığı resmi laboratuvar sonucu belirlenen hayvancılık işletmelerine hastalıktan ari işletme belgesi verilmektedir. Hastalıktan ari işletmelerde bulunan hayvanlardan gerekli teknik ve hijyenik ortamdan elde edilen çiğ sütlerin toplam bakteri sayısı, somatik hücre sayısı, aflatoksin miktarı limitlerin altında olması durumunda ise bu işletmelere AB standartlarına uygun onaylı süt çiftliği sertifikası da verilmektedir.

Ziyaretini gerçekleştirdiğimiz Neveksan firmasına ait bu hayvancılık işletmemiz AB standartlarına uygun onaylı süt çiftliğidir. Ari işletmeler hayvan başına 450 TL ilave destek alıp onaylı süt çiftliği de olursa artı olarak 100 TL daha destek almaktadır. Ayrıca bu işletmeler tüberküloz ve brucella hastalığı yönünden ari oldukları için yüzde 40 hibeli düve desteği ile hayvan da temin edebilirler. Bunun dışında onaylı süt çiftlikleri çiğ sütlerini piyasaya kendileri de arz edebilirler.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER