Nevşehir'de yasaklar arttı

Nevşehir Valiliği, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan ek tedbirlere yenilerinin eklendiğini duyurdu.

Nevşehir'de yasaklar arttı

Nevşehir Valiliğinden yapılan açıklamada, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararıyla il merkezi, bağlı köy, kasaba ve beldelerin işlek caddeleri ile il geneli toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda sigara içmenin 11 Kasım 2020 tarih ve 2020/89 Nolu İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararıyla yasaklandığı belirtilerek bu karara ek olarak il merkezi, bağlı köy, kasaba ve beldelerde halka açık pazar yerlerinde de sigara içmenin yasaklandığı duyuruldu.

Ayrıca açıklamada, alınan ek tedbirlerin ilçe hıfzıssıhha kurullarınca değerlendirilerek ilçelerde kararların alınmasına onay verilirken kurallara uymayan vatandaşlara para cezası kesilmesi, suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verildi.

Nevşehir Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı şu şekilde:

“11 Kasım 2020 tarih ve 2020/89 Nolu İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararıyla il merkezi, bağlı köy/kasaba ve beldelerin işlek caddeleri ile il geneli toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içmenin yasaklandığı.

İlgili kararda belirtilen yerlere ek olarak il merkezi, bağlı köy/kasaba ve beldelerinde halka açık pazar yerlerinde de sigara içmenin yasaklanmasına, ayrıca bu konuda ilçe hıfzıssıhha kurullarınca değerlendirilerek ilçelerde kararların alınmasına, yukarıda belirtilen karara ilişkin başta mülki idari amirleri olmak üzere, tüm belediye başkanlıkları, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile, tüm sivil toplum kuruluşları, köy ve mahalle muhtarlıkları ile koordine içinde 1593 Sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde gerekli tedbirlerin ivedilikle planlanarak uygulanması ve jandarma, emniyet ve zabıta kolluk birimlerimiz tarafından konunun takip edilmesine, yukarıda belirtilen tedbirler uygulamasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, kararların rutin vasıtalar ile ilan edilmesine, kararların rutin vasıtalar ile ilan edilmesine, oy birliğiyle karar verilmiştir.”

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2020, 10:21
banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER