Nevşehir’de hayvancılık bu projeyle gelişecek

Nevşehir’deki hayvancılığın gelişmesi için Nevşehir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği önemli bir proje hazırladı.

Nevşehir’de hayvancılık bu projeyle gelişecek

Projeyle birlikte Nevşehir, hayvancılık konusunda Türkiye’de önemli bir yere sahip olacak.

Proje hakkında açıklamada bulunan Nevşehir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dönmez, birliğin amacının Nevşehir’de hayvan ıslahını geliştirmek olduğunu söyledi.

Hayvancılığın önemine değinen Dönmez, “Ülke hayvancılığı için ıslah çalışmasının hastalıkları önlemek süt ve et üretimini artırmak gibi birçok faydasını sayabiliriz. İl genelinde hayvancılıkta suni tohumlama ve ıslahı yaygınlaştırmak amacı ile Nevşehir hayvancılığına çığır açacak yeni bir projenin içerisinde olduğumuzu yetiştiricilerimize bildirmek isteriz.” dedi.

Ziraat Bankası ile ortak proje

Yetiştiricilerden yüksek fiyatla düve alıp daha uygun fiyata gebe düve satacaklarını vurgulayan Dönmez, şöyle konuştu:

“Birlik olarak Ziraat Bankası ile beraber yetiştiricilerimizden 6-13 ay arası boğa altı düve satın alma işlemlerini başlattık. 01.02.2021 tarihi itibari ile sahaya inen ekiplerimiz hummalı bir çalışma ile yetiştiricilerimizden piyasa fiyatlarının üzerinde bedelle boğa altı düvelerini satın alıp düve yetiştirme çiftliğimizde bakım besleme ve tohumlama işlemlerinin ardından yine yetiştiricilerimize uygun fiyat ve ödeme koşulları ile gebe düve satışlarına başlamayı hedefliyoruz.

Nevşehir hayvancılığına yön verecek bu proje yetiştiricilerimizin hayvanlarını daha yüksek fiyata satıp gebe düveleri daha uygun ve makul ödeme şartlarında almalarını sağlayacak ıslah çalışmalarını geliştirecek ilimizin hayvan varlığını artıracaktır. Bilindiği üzere Nevşehir’de gebe düve ihtiyacını karşılayacak bir düve çiftliği bulunmamaktadır ve Nevşehirli yetiştiricilerimiz bu ihtiyacı il dışından karşılamaktadır. Ziraat Bankası ve birliğimizin ortaklığında yapılan proje ile bu açık kapanacak Nevşehirli yetiştiricilerimiz ihtiyacı olan düveleri bu işletmeden temin edebileceklerdir. Bu proje de yetiştiricilerimizi ve birliğimizi destekleyen başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Ziraat Bankası Genel Müdürümüze teşekkür eder Nevşehirli yetiştiricilerimize hayırlı olmasını dilerim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER