Nevşehir’de Nadas alanları değerlendiriliyor

Nevşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından “Nadas alanlarının değerlendirilmesi” projesi kapsamında Göre Kasabasında üreticilere ücretsiz olarak buğday ve arpa tohumlukları düzenlenen bir programla dağıtıldı.

Nevşehir’de Nadas alanları değerlendiriliyor

Tarım ve Orman Bakanlığınca başlatılan, Nevşehir'in de içinde bulunduğu Orta Anadolu Bölgesindeki 9 ilde Nadas alanlarının değerlendirilmesi ve Baklagil üretiminin arttırılması amacıyla, başlatılan proje kapsamında 2018 yılı üretim sezonunda Nevşehir genelinde 106 üretici ile 4 Bin dekarlık alanda, Azkan ve Akçin 91 Nohut çeşitleri ile üretim gerçekleştirilerek Baklagil rekoltesinde artış sağlandı.

3 yıl olarak başlatılan Nadas alanlarının değerlendirilmesi projesinin ikinci yılında münavebe sistemi gereği, nohut üretimi yapılan alanlarda ekimi yapılmak üzere, buğday ve arpa tohumlukları, Göre Kasabasında düzenlenen bir programla proje kapsamındaki üreticilere ücretsiz olarak teslim edildi.

Göre Tarım Kredi Kooperatifinde düzenlenen dağıtım programına katılan, Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Gürol Çetin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; "projemiz birinci yıl % 50 hibeli bakliyat tohumu, ikinci yıl tamamı hibeli hububat tohumu ve üçüncü yıl yine % 50 hibeli bakliyat tohumu olarak planlanmış ve proje kapsamındaki 106 üreticilerimizle 2018 yılında nohut üretimimiz gerçekleştirilmiştir. Projemizin bu ikinci yılında 4 Bin dekarlık alanda üretim gerçekleştirmek üzere Glosa çeşidi buğday ve Tarım 92 çeşidi Arpa tohumluğunun ekimi gerçekleştirilecektir" dedi.

Üretim sezonunda ekimi yapılacak hububat tohumlukları ile birlikte diğer üretim alanlarında da kontrollerin devam edeceğini ifade eden Gürol Çetin, 2019 yılı üretim sezonunun bereketli olması temennisinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2018, 10:49
banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER