Nevşehir’de nitrat kirliliği izleniyor

Tarım ve Orman Bakanlığınca uygulanmakta olan "Sularda Tarımsal Kaynaklı Nitrat Kirliliğinin İzlenmesi" programı kapsamında İl Müdürlüğünde çalışmalar 2004 yılında başladı.

Nevşehir’de nitrat kirliliği izleniyor

2019 yılının Nisan ayına kadar Aksaray ve Kayseri İl Müdürlüğü Mobil Laboratuvarında yapılan Nitrat izleme ve değerlendirme çalışmaları Bakanlığımızın katkılarıyla İl Müdürlüğü bünyesinde kurulan Nitrat Analiz Laboratuvarında gerçekleştirilecek.

Bu laboratuvar sayesinde, daha önce alınan örneklerin Kayseri'ye gönderilmesi sırasında yaşanan zaman kaybı önlenmiş olacak ve analizlerin daha hızlı yapılması ve daha sağlıklı sonuçların alınması mümkün olacak.

İlimiz sınırları içerisinde bulunan ve tarımsal sulamada kullanılan yer altı ve yer üstü su kaynaklarından numuneler alınarak analizleri yapılmakta ve uygunlukları kontrol edilmekte.

2004 yılından beri İlimiz genelinde 11 yeraltı ve 13 yer üstü su kaynağında nitrat izleme çalışmaları sürdürülmekte. Bu güne kadar sularımızda nitrat kirliliği oranı belirlenen sınırın üzerine çıkmamış olması İlimiz açısından memnuniyet verici.

MHA

banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER