NEVŞEHİR´DE YAYGIN BUĞDAY ÇEŞİTLERİ TESPİT EDİLİYOR

Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Araştırma Görevlileri ve İl/İlçe Müdürlüğü teknik personelleri, İlimizde buğdayın kıraç alanlarda yoğun olarak yetiştirildiği bölgelerde buğday çeşit tespit ve araştırma çalışmalarına başladı.

NEVŞEHİR´DE YAYGIN BUĞDAY ÇEŞİTLERİ TESPİT EDİLİYOR

 Uluslararası Kuru Alanlar Araştırma Merkezi  (ICARDA) ile Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsünün işbirliği ile yürütülen proje kapsamında, yöremizde buğday yetiştiriciliği yapan üreticilerle bilgi alışverişinde bulunularak anket çalışmaları gerçekleştirildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada: “Buğday, ülkemiz ve yöremiz açısından vazgeçilmez ve stratejik önemi olan bir üründür. 

Araştırma enstitülerimiz uzun süreçli ve emek gerektiren çalışmalar sonucunda bölgemize uygun yeni çeşitler üretmekte, bunların yaygınlaştırılması noktasında ortak çalışmalar yürütülmekte ve tohumluk ihtiyaçlarının karşılanması noktasında gerekli önlemleri almaktadır.

Bu yeni çeşitlerin yayılımı,  bölgesel özellikler ve yöresel tercihlere göre değişiklik göstermekte ve etkileri uzun bir süreden sonra ortaya çıkmaktadır. İlimizde yapılan bu araştırma, genel çerçeve ile yaygınlaşan çeşitlerin verimi,  yayılma durumu ve tercih sebeplerini ortaya koyacak ve ileride yapılacak çeşit  araştırmalarına ışık tutacaktır” diyerek  bölgede yapılacak bu tür çalışmaları önemsediklerini vurguladı.

Yılmaz, çalışmada emeği geçen Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü görevlilerine, katkı sağlayan teknik personel ve bilgi paylaşımında bulunan üreticilere teşekkürlerini bildirdi. Haber: Selma İVEN

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER