NSB'den besi bildirimi bilgilendirmesi 

Nevşehir Süt Üreticileri Birliği Başkanlığından yapılan açıklamada besi bildirimi ve güncellemeleriyle ilgili bilgilendirmede bulunuldu. 

NSB'den besi bildirimi bilgilendirmesi 

Yapılan bilgilendirmede; “Yılın ayları düzeyinde sığır karkas et üretim tahmini yapabilmek ve bu sayede ilerleyen dönemlerde oluşabilecek arz talep dengesizliğini önlenmek adına şimdilik besiye alınan tüm erkek sığırları kapsayan, besi bildirimi uygulamasına, 2020 Mayıs ayından itibaren başlanmıştır. 2021 yılında besi desteğinin tekrar uygulamaya konması halinde, desteğe tabi hayvanlarda bildirim şartı aranacaktır. Ayrıca desteğe tabi olmayan ithal besilikler ile Temmuz ayında kurbanlık amaçlı kesim için besiye alınan hayvanlarında besi bildirimlerinin yapılması gerekmektedir. Tüm üreticilere konunun duyurulması, iler ki dönemde üreticilerin bazı hususlarda hak mahrumiyeti yaşamamaları adına önem arz etmektedir. Buna göre;

Besi bildirimi, hayvanlar işletmeye geldikten 15 iş günü içinde yapılmalıdır.

İlk bildirimde belirtilen muhtemel kesim tarihi gününün, aynı ay içinde değişmesi durumunda güncelleme yapılmasına gerek yoktur. 2/Kesim tarihinin ilk bildirim tarihinden önceki bir aya kayması halinde, yeni kesim tarihinden 15 gün önce güncelletilmesi gerekmektedir. 3/Sonraki aylara sarkması halinde eski kesim tarihinden 15 gün önce güncelletilmesi gerekmektedir. 4/ Temmuz ayı içinde kesimleri kurbanlık olarak bildirilmiş olmasına rağmen satılamadığı için kasaplık kesimi yapılan hayvanların durumu: -Temmuz ayı içinde kasaplık olarak kesilirlerse güncellemeye gerek yoktur. -Temmuzdan önceki bir ayda kasaplık olarak kesilecekse, yeni kesim tarihinden 15 gün önce güncelletilmesi gerekmektedir. -Temmuz sonrası, Ağustos ayının 15 ine kadar kesileceklerde güncelleme gerekmeyecektir. (15 dahil)

-16-30 Ağustos arasında kesimi yapılacakların, 15 gün önceden muhtemel kesim tarihini güncelletmesi gerekmektedir.

100 Baş ve üzeri sayıda besiye alınan hayvanı olan üreticiler; Bildirim tarihinden 5 iş günü önce işletmelerindeki hayvan mevcutlarını Türkvet'ten güncelletmiş olmak ve il/ilçe müdürlüğünden bu durumu belgelemek kaydıyla, besi bildirim formu doldurmadan bildirimde bulunabilirler. Bu şekilde bildirim yapan üreticilerin, farklı aylarda grup halinde kestireceği hayvanların muhtemel kesim tarihini, küpe numarası özelinde ayrı ayrı belirterek bildirimde bulunmalarına dikkat etmeleri önemle duyurulur." denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER