Orman Yangınlarının Yüzde 94?ü İnsan Kaynaklı

Orman Yangınlarının Yüzde 94?ü İnsan Kaynaklı
Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) il temsilcisi Orhan Çalık, orman ve arazi yangınlarına karşı uyardı. Her gün gazete ve televizyonlarda yanan orman haberleri görmek istemediklerini dile getiren Çalık, alınan tedbirlere, yapılan uyarılara rağmen orman yangınları çıkmaya devam ediyor.
 
Dünyada her yıl ortalama 5 milyon hektar, ülkemizde ise 10.000 hektar orman, yangınlarla zarar görüyor dedi. Çalık, büyük çoğunluğu insan kaynaklı olan orman yangınları sonucunda toprağı suyu koruyan, binlerce canlıya ev sahipliği yapan, karbon emisyonunu azaltan, soluduğumuz oksijenin büyük bölümünü üreten zengin biyolojik çeşitliliğe sahip ormanlarımız, değeri maddi olarak asla ölçülemeyecek boyutlarda zarar görüyor ifadelerini kullandığı açıklamada, ormanlarımızın korunması sorumluluğunu sadece ilgili kurum ve kuruluşlara yükleyemeyiz.

Toplum olarak da birey olarak da bu sorumluluğu paylaşmalıyız. Çünkü, orman yangınlarının çıkış nedenlerine bakıldığında yıldırım gibi doğal nedenlerin % 5-6 oranında kaldığı, diğer yangınların % 94?ünün çıkış sebebinin insan kaynaklı olduğu görülüyor diye konuştu.
 
Çalık şöyle konuştu: ?En büyük nedenlerden birisi de ihmal ve kasıtlı yangınlar kadar sebep olduğumuz küresel ısınmadır. Neden mi? Küresel ısınma nedeni ile ülkemizde çok açık görülen kuraklık, artık ege ve Akdeniz ormanlarını tehdit etmeye başlamıştır. Çünkü ilkbahardan sonra Ege ve Akdeniz bölgelerimizde yeşil örtü artık kurumaktadır.

10-20 yıl önceleri yıl boyu mevcut olan yeşil örtü, artan sıcaklık ve azalan yağış nedeniyle kurumaktadır. Ülkemizde sadece Karadeniz bölgesinde yeşil örtü, yıl boyu yağan yağış ve buna bağlı serin iklim nedeniyle hep var olmakta, bu nedenle de orman yangını Karadeniz bölgemizde yoktur.

Eğer ki küresel ısınmaya engel olamaz isek önümüzdeki 10-15 yıl içinde Karadeniz bölgemizde de yangın riski çoğalacaktır. Ormanlar, bir ülkede toprağı ve suyu koruyan en önemli faktördür. Çünkü ağaçlar kökleri ile toprağı sararken hem erozyonu önler hem de çıplak toprakta akıp giden su ve yararlı maddelerin ormanda depolanmasını sağlarlar. Seller ve taşkınlar da erozyon gibi yine ormanlar sayesinde önlenir.

Ancak ne yazık ki tüm bunlara rağmen ormanlarımızı hızla tüketmeye devam ediyoruz. Ama ormanlarımız sonsuz değil ve tehlike çanları uzun zamandır çalıyor. Geleceğimizi ipotek altına almak istemiyorsak, ormanlarımızın yanıp kül olmasına seyirci kalamayız. Bunun için Ormanda ya da ormana yakın yerlerde ateş yakmayın, dumansız piknik yapın. Çevreye sönmemiş sigara izmariti, kibrit gibi yanıcı maddelerin atılmaması konusunda duyarlı olun.

Aracınızdan herhangi bir şekilde yola dökülecek olan yağ veya benzinin üzerini kalın bir toprak tabakası ile örtün. Tarlanızdaki anızları kaldırmak için yakma yöntemini kullanmayın. Küçük yangınlara kendiniz müdahale edin.

Ormanlık alanda herhangi bir duman ya da ateş gördüğünüz takdirde Alo 177 Orman Yangın İhbar, Alo 156 Jandarma veya Alo 155 Polis İmdat telefonlarını arayın. Orman yangınları ile mücadele için Çevre ve Orman Bakanlığı`na daha fazla kaynak ayrılmasını destekleyin.?
Haber: Alpaslan Körükcü
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER