Seyahat izin belgesi düzenleme usulleri belirlendi

Koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlar için Seyahat İzin Belgesi Düzenleme Usulleri belirlendi.

Seyahat izin belgesi düzenleme usulleri belirlendi

Koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında riskli konumda bulunan 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşların ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu araçlarda seyahat etmeleri sınırlandırılması nedeniyle bu vatandaşlara Seyahat İzin Belgesi Düzenleme Usulleri belirlendi.

Bu nedenle, Seyahat İzin Belgesi almak isteyen vatandaşlar;

İkametgâh adresine gitmek, yakının cenaze törenine katılmak, kronik bir rahatsızlığı dolayısıyla il içinde veya başka bir ilde doktor randevusu olmak, diyalize girmek gibi çok zorunlu hallerde 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı bulunan vatandaşlar; 112, 155, 156 hatlarını arayıp talebini iletecek, talep 112 sağlık görevlileri tarafından yerinde incelenecek, özellikle talep sahibi şahsın sağlık kontrolü yapılacak, seyahat etmesinde sakınca görülmeyen kişi için “Seyahat İzin Belgesi” düzenlenecek, seyahat izin belgesini nihai olarak İl merkezinde Vali, ilçelerde bizzat ilçe kaymakamı imzalayacak.

Vali ve kaymakam dışında hiç bir merci seyahat izin belgesi imzalayamayacak, imzalanması durumunda geçerli olmayacağı gibi imzalayan hakkında yasal işlem yapılacak.

Seyahat izin belgesi çok zorunlu ve istisnai durumda düzenlenecek olup, yürüttükleri kamu görevinin niteliği, mevcut durumun aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, belediye başkanları, kurum il müdürleri, muhtarlar, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri vb. olmak üzere kamu görevlileri ile kamu hizmeti yürütenler dışında hiç bir şekilde 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sokağa çıkmalarına müsaade edilmeyecek ve hiç bir şekilde seyahat izin belgesi düzenlenmeyecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44