SGK’dan kayıt dışı çalışmayın çalıştırmayın uyarısı

Nevşehir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Mehmet Baltacı, kayıt dışı istihdamın etkileri konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

SGK’dan kayıt dışı çalışmayın çalıştırmayın uyarısı

Baltacı, “Bilindiği üzere kayıt dışı istihdam, çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumuna hiç bildirilmemesi ya da çalışma gün veya ücretlerinin eksik bildirilmesidir. Yani sigortasız işçi çalıştırma durumunda olduğu gibi, çalışma sürelerinin veya ödenen ücretlerin eksik bildirilmesi de kayıt dışı istihdam olarak değerlendirilmektedir.” dedi.

Baltacı, şunları söyledi: “Kayıt dışı istihdamın, toplumun sosyal ve ekonomik değerleri üzerinde birçok olumsuz etkisi yanında çalışanlar, işverenler ve devlet açısından birçok olumsuz etkiye yol açmaktadır. Çalışanlar üzerindeki en büyük etkisi, kayıt dışı çalışan işçinin emekli olma hakkı olmadığı gibi ücret ve diğer sosyal haklar konusunda da kanunların sağladığı korumadan yoksun kalmaktadırlar. Kayıt dışı sigortalı tespit edilen işyerlerinin yararlanmakta olduğu sigorta prim teşvikleri durdurulur, Devlet ve özel sektör tarafından sağlanan teşvikler ile hibe ve kredi avantajlarından faydalanamaz ve 5510 sayılı kanuna göre idari para cezalarıyla karşılaşılabilir.”

Kamu yönetimi üzerinde etkilerine de değinen İl Müdürü Baltacı, vergi ve prim kaybına, sosyal güvenlik açığına, sosyal güvenlik sisteminde çalışan emekli dengesinin bozulmasına ve primsiz ödemelerin artmasına neden olacağını vurguladı.

Kayıt dışı istihdam konusunda, Alo 170 ve CİMER üzerinden şikayet ve ihbar yapılabiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER