TARSİM bilgilendirmeleri sürüyor

Devlet Destekli Tarım Sigortası olan TARSİM 2019 yılı uygulamaları kapsamında İlimiz Merkez ve İlçelerde tanıtım ve bilgilendirme toplantıları sonrası köy ve kasabalarda eğitimler devam ediyor.

TARSİM bilgilendirmeleri sürüyor

İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizce organize edilen toplantılarda Uygulanmakta olan Tarım Sigortalarına ek olarak 2019 yılında 26/11/2018 tarih ve 380 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile gündeme gelen yeni uygulamalar hakkında da bilgiler verilmekte.

TARSİM Kayseri Bölge Müdürlüğü ve İl Müdürlüğü koordinasyonu ile İl Merkez ve İlçelerimizde düzenlenen toplantılar sonrasında 19 Mart 2019 tarihinde başlamak üzere köy ve kasabalarda da eğitim toplantılarına devam edilmeye başlandı.

Bu güne kadar Nevşehir merkezde Kaymaklı, Özyayla, Çat, icik, Kavak, Nar, Sulusaray Olmak üzere 7 köy ve kasabada düzenlenen toplantılara talep olması halinde veya ihtiyaç görülen yerlerde yılsonuna kadar devam edilecek.

TARSİM Kayseri Bölge Müdürlüğünden katılım sağlayan konu uzmanı Çağrı Ceylan düzenlenen toplantılarda Tarım sigortalarının gelişimiyle ilgili bilgiler aktararak 2019 yılında yeni uygulamalar hakkında sunumlarını gerçekleştirdi.

Buna göre Bitkisel Ürün Sigortaları kapsamında Elma Armut, Ayva da uygulanan çiçek dönemindeki sigorta başlangıcının pembe tomurcuk dönemine alındığı, Buğday arpa çavdar ve yulafta uygulanan kuraklık sigortasına ek olarak Kırmızı ve yeşil mercimek ile nohudunda kuraklık sigortasına dahil edildiğini, Üzüm ve İncirde isteğe bağlı olarak dolu paketine yağmurdan kaynaklanan çatlamalardan dolayı hasar ödemesi yapılacağını, Küçükbaş hayvanlarda yavru atma tazminatının geldiğini, Alçak tünellerinde teminat altına alınacağını ve arıcılıkta balında artık teminat kapsamına alındığı düzenlenen toplantılarda üreticilere aktardı.

MHA

banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER