Tashih-i Huruf kursu düzenlenecek 

Diyanet İşleri Başkanlığınca "Tashih-i Huruf Kursu" düzenlenecek.

Tashih-i Huruf kursu düzenlenecek 

Diyanet İşleri Başkanlığınca özellikle Kur'an kursu ve cami hizmetlerini yürüten personelin bilgi ve becerilerini geliştirmek, Kur'an-ı Kerim tilavetinde görülen telaffuz hatalarını gidermek, Kur'an-ı Kerim'i güzel bir eda ile okumalarını sağlamak amacıyla, ilinizde görevli erkek/kadın personel arasından mülakat yoluyla seçilecekler için, Dini Yüksek İhtisas/Eğitim Merkezlerinde 24 hafta süreli "Tashih-i Huruf Kursu" düzenlenmesi planlandı.

İl Müftülüğünce söz konusu kursa Nevşehir'den kaç personelin katılacağı ile seçimi yapılan adayların hangi eğitim merkezinde kursa alınacağı belirlenecek. 

Tashih-i Huruf Kursuna Alınacak Personelde Aranan Şartlar: 

Kur'an kursu öğreticisi (Erkek), imam-hatip ve müezzin-kayyım unvanlarında kadrolu/sözleşmeli olarak fiilen çalışıyor olmak (Hafızlık tercih sebebidir.) Başkanlık teşkilatında; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4'üncü maddesinin (A) bendi statüsünde kadrolu devlet memuru veya 4'üncü maddesinin (B) bendi statüsünde sözleşmeli olarak çalışıyor olmak, Memuriyette adaylığı kaldırılmış veya 1 Ekim 2020 tarihine kadar kaldırılacak olmak. 4/B sözleşmeli statüde çalışmaya 1 Ekim 2019 ve önceki tarihlerde başlamış olmak, 01 Ekim 2020 tarihinden itibaren 6 ay süreyle askerlikle ilişkisi bulunmamak, Dini Mûsikî kabiliyeti olmak, 7. Kurs süresince yurtdışı vb. sebeplerle kursa ara verme durumunda olmamak, 8. Daha önce aynı kursa katılmamış olmak. 

Sınav Duyurusu ve Sınav Komisyonu: 

Yukarıda belirtilen şartları taşıyan görevlilerin katılacağı mülakat sınavına dair duyurular İl Müftülüklerince yapılacaktır. Her İl Müftülüğü; mülakatın yeri, tarihi ve sınav komisyonunun tespitinde, Tashih-i Huruf kursu için kursiyer göndereceği Dini Yüksek İhtisas/Eğitim Merkezi ile görüşerek mutabakat sağladıktan sonra duyuru yapacaktır. Tüm bu işlemler 10 Ağustos- 07 Eylül 2020 tarihleri arasında tamamlanacaktır. 3 personelden oluşacak sınav komisyonu, Dini Yüksek İhtisas/Eğitim Merkezi Müdürü veya görevlendireceği eğitim görevlisinin başkanlığında, 1 eğitim görevlisi, 1 il müftü yardımcısı veya ilçe müftüsünden oluşturulacaktır. Sınav sonuçları aynı gün sınavın yapıldığı yerde ilan edilecektir. 

Sınav Şekli: Sınav komisyonları, mülakat usulüyle adayın Kur'an-ı Kerim'i yüzüne ve ezbere okuma becerisini, ilmihal bilgisi ve dini mûsikî kabiliyetini ölçecek, 70 ve üzeri puan değerlendirmesine göre başarı sırasını belirleyeceklerdir. Boş kalan kontenjanlar Dini Yüksek İhtisas/Eğitim Merkezlerince puan sıralamasına göre yedeklerden doldurulacaktır. Sınav uygulama sürecinde Covid-19 salgın hastalıkla ilgili İl Müftülüklerince gerekli tüm tedbirler alınacak.

banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER