Urgenç, Muhsin Yazıcıoğlu’nu anlattı

Türk Eğitim Sen (TES) Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç; “Vatanı sevmenin çilesini biz çektik, onlar edebiyatını yaptılar.” sözüyle Muhsin Yazıcıoğlu'nu anlattı.

Urgenç, Muhsin Yazıcıoğlu’nu anlattı

Türk Eğitim Sen (TES) Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç, Muhsin Yazıcıoğlu’nun şehadete erişinin 12. yılında Yazıcıoğlu’nu hayatını anlatan bir açıklama ile andı.

TES Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç’in Muhsin Yazıcıoğlu’nu anlattığı açıklaması şu şekilde;

“1954 kışında Sivas Şarkışla Elmalı köyünde doğdu. Tüm hayatını devletinin bekasına adadı. Güzel anasına hep Devlet beni çağırıyor dedi. Gitti.

Dağlara kurt gerek derdi. Bir kara kışta Keş dağlarında uçmağa gitti. İlk ve Orta Öğrenimini Şarkışla´da tamamladı. 14 yaşında Şarkışla´da Genç Ülkücüler hareketine katıldı. Üniversite eğitimi için Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine girdi. 20 Yaşında Ülkü Ocakları Genel başkan yardımcılığı görevinde bulundu. (1972) Ülkü Ocaklarının genel başkanı oldu. 24 yaşında Ülkücü Gençlik derneğini kurdu. (1978) Bahçelievler ve Maraş olayları nedeniyle suçlandı.

Mahkemede suçsuz olduğu anlaşıldı. 1980 darbesinde MÇP ve Ülkücü kuruluşlar davasında yargılandı. 5.5 yılı hücrede olmak üzere 7.5 yıl Mamak´ta hapis yattı. ‘Ey sonsuzluğun sahibi, sana ulaşmak istiyorum. Durun kapanmayın pencerelerim Güneşimi kapatmayın Beton çok soğuk, üşüyorum.’ Şiirini burada yazdı. Suçsuz bulundu ve beraat etti. Toplamda 10 yıl ceza evinde kaldı. Günlerce ceza evinde işkence gördü. Ayaklarından tuz verildi. Cereyan verildi. ‘Ne kaderime ne devlete küstüm. Yarabbi kahrında hoş lütfunda hoş.’ dedi.

Hedefi Kızıl Elmaydı. Bu hedef için ülkü, iman, inançla mücadele etti. Çatlı ve Pehlivanoğlu´nun dava arkadaşı idi. Yol arkadaşları için Ankara´yı ateşe vermekten geri durmayacağını belirtti. Cezaevindeki ülkücülere ve ailelerine yardım etmek amacıyla Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfını kurdu. 1980 yılına kadar MÇP Genel müşavirliği görevini yerine getirdi.

1992 yılında BBP´yi kurdu. 19-20 ve 23.Dönem Sivas Milletvekili olarak Meclise girdi. 25 Mart 2009´da Şüpheli biçimde Helikopteri Keş dağında düştü. Kurt dağda şehit düştü. Keş dağında Hepimiz donduk. Vasiyeti üzerine Kocatepe´de kılınan cenaze namazının ardından Türk Bayrağına sarılı naaşı 700.000 kişinin katılımıyla, Taceddin dergahına defnedildi.

‘Ve Vatanın sevmenin çilesini biz çektik, Onlar Edebiyatını yaptılar.’ dedi. Büyük ölülerin arkasından konuşulmaz, matem tutulur. Dua edilir. Ruhun Şad, Mekanın Uçmağ olsun.”

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2021, 09:52
banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER