Vali Becel’den altın arama çalışması hakkında açıklama

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı Özkonak beldesinde bulunan Ziyaret Dağı’ndaki altın arama çalışması hakkında yaptığı açıklamada, yapılan çalışmanın sondaj çalışması olduğunu ve bunun için de ÇED gerekmediğini söyledi.

Vali Becel’den altın arama çalışması hakkında açıklama

Vali Becel, düzenlediği basın toplantısında altın arama faaliyetleri hakkında sorulan soruya, “yapılan sondaj çalışması. Sondaj çalışmasında rezerv taraması yapıyorlar. Bununla ilgili ÇET gerekmiyor. Sondaj çalışmasını tamamladılar. Belirli bir süre zarfında rezervin yeterli olup olmadığıyla ilgili laboratuvar analizleri devam edecek. Analiz sonucunda oradaki kaynağın yatırım yapmaya uygun olduğu konusunda fikir oluşursa resmi kurumlara müracaat edilip izinler alınacak. İzin sürecinde Koruma Kurulu, Özel İdare, Çevre Şehircilik gibi birçok kurumdan izin alınması gerekiyor. Şu anda o durumda değiliz.” şeklinde cevap verdi.

Bölgede inceleme yapıldığını da aktaran Vali Becel, şöyle konuştu: “Alan sınırlarımızın dışında. Kapadokya alan sınırlarımızın dışında olmasına rağmen alandan arkadaşlarımızı da sahaya gönderdik. Kayseri Koruma Kurulu’ndan bir ekip de giderek incelemede bulundu. Orada kültür varlığı olup olmadığı, yapılacak çalışmanın oraya zarar verip vermeyeceğiyle ilgili. Çalışmalarını yaptılar, raporlarını hazırladılar. Ruhsat aşamasına geldiği zaman bu kurumların hepsinden izin alınması gerekecek. Alanın Özkonak Yeraltı Şehri’ne belir bir mesafesi var. Bölgede de bir iki tane Tümülüs tespiti yapıldı ama tescilli değil. Tescilli yapı yok.”

banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER