Verim kaybı destekleme ödemeleri için kararlar alındı

Nevşehir’de üretim sezonu içerisinde yapılan kuraklık çalışmaları esas alınarak İl ve İlçe Tahkim Komisyonları kararlarını aldı.

Verim kaybı destekleme ödemeleri için kararlar alındı

Nevşehir merkez köy ve mahallelerinde Çiftçi Kayıt Sisteminde (ÇKS) kayıtlı kıraç şartlarda Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Tritikale ile Nohut üretimi yapan ve yetersiz yağış nedeniyle verim kaybı yaşayan üreticilere 1 dekar için 50 TL üzerinden destekleme ödemesi yapılacak.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde; “Ülkemizde 2021 yılında iklimsel faktörlere bağlı olarak gerçekleşen yetersiz yağış nedeniyle verim kaybı yaşayan çiftçilere destekleme ödemesi yapılmasına ilişkin 1 Eylül 2021 tarih 31585 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 4427 Saylı Cumhurbaşkanı Kararı ve Tarım ve Orman Bakanlığımızın talimatları ile Nevşehir’de üretim sezonu içerisinde yapılan kuraklık çalışmaları esas alınarak İl ve İlçe Tahkim Komisyonları Kararlarını almıştır.

Zarar oranına göre dekara 100 TL’ ye kadar destekleme yapılacak olan Cumhurbaşkanı Kararına göre Nevşehir İl Tahkim Komisyonu Nevşehir merkezde yüzde 50 oranında verim kaybı yaşandığına dair kararını almış ve bu halde Nevşehir merkez köy ve mahallelerinde Çiftçi Kayıt Sisteminde (ÇKS) kayıtlı kıraç şartlarda Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Tritikale ve Nohut üretimi yapan üreticilere 1 dekar için 50 TL üzerinden destekleme ödemesi yapılacaktır. Üreticilerin destekleme için ayrıca başvuruda bulunmasına gerek bulunmamaktadır.

Belirlenen yüzde 50 oranında zarar Nevşehir merkez köy ve mahalleleri için geçerli olup İlçeler için İlçe Tahkim Komisyonlarının almış olduğu zarar oranı üzerinden destekleme ödemesi gerçekleştirilecektir.”

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2021, 09:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi
Çiftçi - 2 ay Önce

Hiçbir derde çaresi olmayacak bir karar.en başta yüz TL olarak açıklandı şimdi yarısı...

SIRADAKİ HABER