24 yaşındaki gencin organları nakil bekleyen 7 hastaya umut oldu

Nevşehir'de geçirdiği kafa travması sonucu beyin ölümü gerçekleşen gencin ailesi tarafından bağışlanan organları 7 hastaya umut oldu.

Nevşehir'de geçirdiği kafa travması sonucu beyin ölümü gerçekleşen 24 yaşındaki M.Ç.'nin ailesi tarafından bağışlanan organları 7 hastaya umut oldu.

Nevşehir'de 5 gün önce kafa travması sonucu ağır yaralanan ve 112 Acil Servis ekipleri tarafından Nevşehir Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne getirilen M.Ç., yapılan ilk müdahalenin ardından 2. basamak yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.

Tedavi altındaki M.Ç. yaşam mücadelesini kaybederek 3 gün önce beyin ölümü gerçekleşti. Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Şenay Karakuş Taşkın, M.Ç.'nin yakınları ile görüşüp organ bağışı yapılmasını önerdi. Ailede organ nakli bekleyen hastalar için evlatlarının organlarını bağışlama kararı aldı.

Ankara'daki çeşitli hastanelerden Nevşehir Devlet Hastanesi'ne gelen transplantasyon ekipleri ve ameliyat ekiplerince yapılan 4 saatlik operasyonla M.Ç.‘nin Akciğerleri, Karaciğeri, Pankreası, 2 Böbreği ve 2 Korneası alınarak Sağlık Bakanlığının Özel V.İ.P. aracıyla Ankara Şehir Hastanesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine nakledilmek üzere gönderildi. M.Ç.’nin organlarının 7 hastaya nakil edileceği bildirildi.

Nevşehir İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay, organ bağışının nakil bekleyen hastalar için yeniden bir yaşam umudu olduğunu vurguladı. Ünlübay, başta organ nakil koordinatörü olmak üzere hastane acil servis ekibi, 2. basamak yoğun bakım servisi ekibi,  ameliyat ekibi ve transplantasyon ekibine bu yoğun çapa ve gayretlerinden dolayı teşekkür etti.

Ünlübay, 7 hastayı yeniden hayata bağlayan M.Ç.’nin ailesine de başsağlığı ve teşekkürlerini iletti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER